Петар од Данциг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Илсутрација од книгата Код. 44 A 8, на која се прикажани двајца мечувалци

Петар од Данциг (герм. Peter von Danzig) бил германски мечувалски мајстор од XV век, најверојатно роден во Данциг (денешен Гдањск, Полска). Во 1452 г. издал мечувалска книга позната како Код. 44 A 8 (или MS 1449), веројатно составена во староста. Тој се вбројувал во 16-членото «друштво» на големиот мајстор Јоханес Лихтенауер.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]