Петар Чардинин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пјотр Иванович Чардинин
Пётр Иванович Чардынин
Роден(а)Пјотр Чардинин
10 февруари 1873(1873-02-10)
Симбирск, Руска Империја
(now Улановск, Русија)
Починал(а)14 август 1934(1934-08-14) (возр. 61)
Одеса, Украина
Занимањережисер, сценарист, глумец
Активен период1909–1928

Пјотр Иванович Чардинин (руски: Пётр Иванович Чардынин, 10 февруари [ст. ст. 28 јануари] 1873 - 14 август 1934)[1][2] бил руски и советски филмски режисер, сценарист и глумец. Пјотр Чардинин, еден од пионерите на филмската индустрија во Руската Империја, режираl над сто неми филмови за време на неговата кариера.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Улправда / Подготовил Репьёв О. М. /. „Календарь: 145 лет со дня рождения актёра и кинорежиссёра немого кино Петра Чардынина“ (руски). Улправда. Посетено на 2020-03-31.
  2. Всё о кино / Подготовил Репьёв О. М. /. „Чардынин, Пётр Иванович — Все о кино“. vseokino.ru. Посетено на 2020-03-31.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]