Петар Пупле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Петар Пупле-Пепи
Роден 29 април 1922
Лерин, Грција
Починал 21 април 1943(1943-04-21) (возр. 20)
Лерин
Убиен од германски војници
Националност Македонец

Петар Атанасов Пупле, познат и како Пепи Пупле (29 април 1922, Лерин - 23 април 1943, Лерин) — македонски партизан и активист на Народноослободителната борба во Вардарска Македонија за време на Втората светска војна.

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден е на 29 април 1922 година во градот Лерин, Грција. Влегува во КПЈ и СКОЈ. Во летото 1942 година преминува во редовите на НОВМ и ПОМ. Партизан е во Битолскиот народноослободителен партизански одред „Јане Сандански“. Убиен е на 23 април 1943 година од германски војници во близина на Лерин.[1]

Почести[уреди | уреди извор]

Во негова чест една улица во Битола го носи неговото име „Пепи Пупле“.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Сојуз на борци на НОАВМ, Архивирано од изворникот на 2011-07-22, Посетено на 29 март 2022CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. ул. Пепи Пупле на Гугл мапи