Петар Икономов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Петар Икономов
Роден 10 април 1915
Скопје, Кралство Србија
Починал 2004
Скопје, Македонија
Националност Македонец
Занимање биолог

Петар Икономов (роден на 10 април 1915 година во Скопје - починал во 2004 година во Скопје) — македонски биолог.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Петар Икономов основно и средно образование завршил во Скопје. Дипломирал биологија на ПМФ во Софија (1942). Бил директор на Природонаучниот музеј на Македонија (1945–1958). Во 1946 г. бил избран за наставник на Групата за биологија на Филозофскиот факултет. До 1952 г. учествувал во наставата како предавач. Докторската дисертација ја одбранил во 1959 г. Доцент бил до 1960 г., вонреден професор до 1965 и потоа редовен професор. Заминал во пензија во 1981 г. Се занимавал со проучувањето на систематиката, екологија, распространувањето и зоогеографската припадност на Епхемероптера и Плецоптера во Македонија. Публикувал повеќе од 45 научни труда.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, ed. (2009). "Икономов". Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. стр. 596.