Прејди на содржината

Петар Бенчина

Од Википедија — слободната енциклопедија

Петар Бенчина (Белград, 7 декември 1984) е српски актер.

Биографија[уреди | уреди извор]

Петар Бенчина е роден на 7 декември 1984 години во Белград. Дипломирал глума во 2008 година на Факултетот за драмски уметности во Белград во класата на професорот Драган Петровиќ Пелет. Тој е постојан член на Драмскиот театар во Белград од 2010 година.[1] Добитник е на наградата за долгогодишен придонес во БДП и театарски живот на Србија „Татјана Лукјанова“ 2012 година.[1] Тој, исто така, синхронизирал анимирани и играни филмови и серии на српски, за студиото Лаудворкс, Блу хаус и Ливада Белград. На18 јуни 2016 година, тој е оженет со глумицата Тамара Драгичевиќ,[2] со која ги има ќерката Сташа и синот Лазар.[3]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Име Улога
2007 Грав Снајперист
2008 Маша
2008 Последниот прием Секретар на анкетната комисија
2008 Запри го времето Борис Крстиќ
2008-2009 Горчливи плодови Деки
2009 Нешто како љубов Иван
2011 Балканот мириса на дожд Петар Кораќ
2011 Во мракот Комшија
2011 Игра на вистината Неша
2012 Воена академија Буква
2014 Оддел
2014 Руски насилник во КГБ
2015 Сакам кусур, не сакам мастика
2015 Озон
2015-2018 Комшија Чомбе
2015 Роденденот на господин Нушиќ Келнер
2017 Урош Предиќ
2017-2019 Кучињата лаат, ветерот носи Адвокатот Ушке
2018-2019 Погрешен човек Михалјо Црнковиќ
2018 Желбата на синовите
2020 Мама и тато си играат војна Шанкер
2020 Случајот со семејството Бошковиќ Кум Бошко
2020 Клан (ТВ серија) Тигар
2021 Тома (ТВ серија) Др. Алекса Хаџипоповиќ

Синхронизација[уреди | уреди извор]

Година Име Улога
2011−2013 година Лего Нинџаго (сезони 1-2) Зејн, Лорд Гармадон
2011−2015 година Миа и јас (сезони 1-2) Кралот Рејнор
2012−2013 година Бејблејд: Метална сага Кјоја Татегами, Чаошин
2012 година Болтс и Блип Тигарот Џексон
2012 година Ловци на змејови (Лаудворкс) Лиан-Чу
2012 година Училиште за вампири (Лаудворкс) Гроф Грозоморни
2017 година Убавицата и ѕверот (2017) Ѕвер (дијалози)

Театар[уреди | уреди извор]

 • ,,Делириум тременс" (2005)
 • ,,Трилогијата на малата смрт" (2005)
 • „Блискост“ (2007)
 • „Лесна коњаница“ (2007)
 • „Млеко“ (2008)
 • ,,Романса" (2008)
 • ,,Харолд и Мод" (2010)
 • „Како низ стакло“ (2011)
 • „Сè за мајка ми“ (2011)
 • ,,Дневната заповед" (2011)
 • ,,Смртта на трговскиот патник" (2012)
 • „Кога тиквите процветаа“ (2014)
 • ,,Романот Палилула" (2015)
 • „Тероризам“ (2016)
 • „Црната кутија“ (2017)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Петар Бенчина“. Београдско драмско позориште. Архивирано од изворникот на 15. 09. 2017. Посетено на 22. 9. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 2. „EKSKLUZIVNE FOTOGRAFIJE Tamara Dragičević i Petar Benčina rekli "da" na plaži“. Blic.rs. Посетено на 22. 9. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 3. „Petar Benčina i Tamara Dragičević: Staša je hit leta (Foto)“. Gloria.rs. Посетено на 22. 9. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]