Петар Андоновски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Петар Андоновски
Петар Андоновски (2022).jpg
Петар Андоновски на првиот Фестивал на проза, Куманово, мај 2022 година
Занимањеписател
НационалностМакедонец
Државјанствомакедонско
ОбразованиеФилолишки факултет Универзитет „Св. Кирил и Методиј“

Петар Андоновски — македонски писател.

Животопис[уреди | уреди извор]

Петар Андоновски е роден на 27 јануари 1987 година во Куманово. Дипломирал на Катедрата за општа и компаративна книжевност на Филолошкиот факултетБлаже Конески” при Универзитетот Св. Кирил и Методиј во Скопје. За романот Телото во кое треба да се живее ја добил наградата Роман на годината на Утрински весник за 2015 г. А за романот Страв од варвари ја добил Европската награда за литература за 2020. Андоновски преведува од грчки јазик.

Творештво[уреди | уреди извор]

Андоновски дебитирал на книжевната сцена со делото „Очи со боја на чевли“ со кое влегол во најтесниот избор за наградата „Роман на годината“ на Утрински весник.[1] Во 2015 година, во издание на „Или-или“ излегло неговото второ дело, романот „Телото во кое треба да се живее: токсични цветови на деликатниот морал“.[2] За овој роман Андоновски ја добил наградата „Роман на годината“ на Утрински весник за 2015 година.

Дела[уреди | уреди извор]

  • Ментален простор (2008, поезија),
  • Очи со боја на чевли (2013, роман),
  • Телото во кое треба да се живее (2015, роман),
  • Страва од варвари (2018, роман).

Награди[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Лектира.мк http://lektira.mk/avtor/petar-andonovski/
  2. Роберт Алаѓозовски, „Надежни, а неподдржани“, Економија и бизнис, година 18, број 207, 11 септември 2015, стр. 101-103.
  3. https://kanal5.com.mk/petar-andonovski-dobitnik-na-nagradata-roman-na-godinata/a256893
  4. https://www.slobodnaevropa.mk/a/30620632.html