Петар Аг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Петер Аг
Ágh Péter 2010-02-22.JPG
Пратеник во Унгарското Собрание
На должноста
Стапил
16 мај 2006
Лични податоци
Роден(а) 30 јануари 1982 (1982-01-30) (40 г.)
Сомбатеј, Унгарија
Партија Фидес
Сопружник Агота Аг-Тот
Деца Бенедек Петер
Професија politician

Петер Аг (30 јануари 1982) е унгарски политичар и член на националното собрание на Унгарија од 2006 година. Тој бил претседател на Фиделитас, младинска организација на Фидес, од 2009 до 2015 година.

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден е во Сомбатеј во 1982 година. Тој бил студент на Факултетот за уметности на Католичкиот универзитет Пазмањ Петер . Тој, исто така, присуствувал на политички аналитички постдипломски курс на Политичко училиште Сазадвег.

Тој е член на локалната власт на Сомбатеј од 2002 година. Таму е и член на Комитетот за млади и образование и Комитетот за културни и граѓански односи. Тој го претставува својот град (кој е седиште на округот Ваш) во Младинскиот комитет на граѓанското здружение Градови. Член на Фиделита од 1998 година. Тој е водач на групата на Сомбатеј. Бил избран за претседател на изборниот одбор на округот Ваш . Од 2003 година станал заменик-водач на Младинската организација на неговата партија. Се придружил на Фидес во 1999 година и член на окружниот одбор на неговата партија од 2000 година. Тој бил делегиран во Националниот одбор на Фидес - Унгарската граѓанска унија од Фиделитас. Учествувал во бројни активности за разубавување на градот и активности на непрофитни организации.

Тој бил избран за пратеник од националната список на изборите во 2006 година . Од 2006 година бил член на Комитетот за млади, социјални и семејни прашања. Тој бил избран за претседател на Фиделитас во 2009 година, наследувајќи го Петер Сијарто. Тој повторно станал член на парламентот во 2010 година од регионалната список на Ваш. Тој бил избран за пратеник за Шарвар во 2014 и 2018 година. Тој е вклучен во Комитетот за одбрана и за спроведување на законот.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Тој е оженет. Неговата сопруга е Агота Аг-Тот. Имаат син, Бенедек Петар.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]