Песочна анимација

Од Википедија — слободната енциклопедија
Украински филм, „Мачка и петел“ („Кот и петух“), создаден користејќи песочна анимација на стакло.

Песочната анимација ― манипулација со песок за да се создаде анимација. Во изведбената уметност, еден уметник создава низа слики користејќи песок, постапка што се постигнува со нанесување песок на површината, а потоа рендерирање на слики со цртање линии и фигури на песок со свои раце. Изведувачот на песочна анимација честопати ќе користи помош на надземен проектор или лајтбокс (слично на оној што го користат фотографи за гледање на проѕирни филмови). За да се направи анимиран филм, песокот се поместува на парче стакло со осветлување или предно осветлување за да се создаде секоја слика.

Историја[уреди | уреди извор]

Техники на анимирање со песок биле започнати од Каролин Лиф кога таа била додипломски студент по уметност на Универзитетот Харвард во 1968 година[1] Таа го создал својот прв филм, „Песок, или Петар и волкот“ (1968), фрлајќи песок на плажа на полесна кутија и манипулирајќи со зрната за да изгради фигури, текстури и движење слика по слика.[2] Во 1970-тите, Ели Нојс, друг дипломиран Харвардец, го создал забележаниот краток филм „Песочко“ (1973)[3][4] и „Песочна азбуката“ (1974), кои станале особеност на детската образовна телевизиска програма „Sesame Street“.[5] Во 1977 година, „Песочниот замокот“ од холандско-канадскиот аниматор Ко Худеман ја освоил Оскарот за најдобар анимиран краток филм.[6] Во 2006 година, Герт фан дер Вајвер[7] ја создал серијата „Песочниот волшебник“ (De Zandtovenaar) на холандската национална телевизија и оттогаш, анимира за годишната претстава „Страста“ (Холандија) на отворено.

Значајни уметници[уреди | уреди извор]

 • Ференц Цако
 • Су Дабао
 • Ко Худеман
 • Александра Конофалскаја
 • Каролин Лиф
 • Ели Нојс
 • Ксенија Симонова
 • Илана Јахав

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Roberts, Eric (1998). „Hand-Crafted Cinema Animation Workshop with Caroline Leaf“. National Film Board of Canada. Посетено на 30 мај 2021.
 2. „The Animated Art of Caroline Leaf“. Film Series / Events. Harvard College Library. 5 ноември 2012. Архивирано од изворникот на 2018-06-06. Посетено на 30 мај 2021.
 3. Griffin, George (1980). „Cartoon, Anti-Cartoon“. The American Animated Cartoon: 261–268.
 4. „Sandman“. 2016 Federal Grant Winners. National Film Preservation Foundation. Посетено на 30 мај 2021.
 5. Educational Film Library Association (1976). „Motion pictures in education“. Sightlines. 10-11: 62.
 6. Evans, Gary (30 септември 1991). In the National Interest: A Chronicle of the National Film Board of Canada from 1949 to 1989. University of Toronto Press. стр. 232. ISBN 978-0802068330. Посетено на 30 мај 2021. The Sand Castle Co Hoedeman.
 7. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2020-08-11. Посетено на 2021-05-30.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]