Песниц (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Песниц
Pößnitz
Извор кај Залгаст
Утока кај Шварцхајде во Шварце Елстер
Тек Шварце ЕлстерЕлбаСеверно Море
Земји во сливот Германија
Место Бранденбург
Должина 15 км км
Надм. вис. на изворот 156 м м
Надм. вис. на устието 97 м м
Речен систем Елба

Песниц е река во Бранденбург, Германија.

Поврзано[уреди | уреди извор]