Песниц (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Песниц
Pößnitz
Местоположба
Физички особености
Устиекај Шварцхајде во Шварце Елстер
 • надм. вис.
97 м
Должина15 км
Особености на сливот
ТечениеШварце ЕлстерЕлбаСеверно Море
Речен сливЕлба

Песниц е река во Бранденбург, Германија.

Поврзано[уреди | уреди извор]