Песница (река)

Координати: 46°24′19″N 16°08′14″E / 46.4053° СГШ; 16.1371° ИГД / 46.4053; 16.1371
Од Википедија — слободната енциклопедија
Песница
Песниц
Местоположба
ДржавиАвстрија и Словенија
Физички особености
Устие 
 • место
Драва
 • координати
46°24′19″N 16°08′14″E / 46.4053° СГШ; 16.1371° ИГД / 46.4053; 16.1371
Должина69 км [1]
Големина на сливот550 км2
Особености на сливот
ТечениеДрава→ ДунавЦрно Море

Песница (германски: Pößnitz/Песниц) ― река во австриската Штаерска, југоисточна Австрија и во словенечката Штаерска, североисточна Словенија.

Таа е 69 км долга, од кои 65 км е во Словенија.[1] Нејзината сливна површина е околу 550 км2, од кои 539 км2 е во Словенија.[1] Нејзиниот извор е во близина на Гланц на Винскиот Пат, во близина на австриско-словенечката граница. Таа поминува во Згорња Кунгота, Песница, Перница, замокот кај Храстовец во Словенечките Гори, Ленарт во Словенечките Гори, манастирот „Света Троица“ во Словенечките Гори, Дорнава и Велика Недеља, а потоа се спојува со Драва во близина Ормож, на границата со Хрватска.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Rivers, longer than 25 km, and their catchment areas, Statistical Office of the Republic of Slovenia

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Состојба на Пешница - графикони, во следниот редослед, податоци за нивото на водата, протокот и температурата во изминатите 30 дена (земени кај Ранца од Словенечката агенција за животна средина)