Песна од Кумбара

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Песна од Кумбара“ (српски: Песма са Кумбаре) — југословенски филм од 1955 година, во режија на Радош Новаковиќ. Главните улоги ги толкуваат: Северин Бијелиќ, Милена Дапчевиќ, Бранко Плеша и Васа Пантелиќ.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

За време на Првото српско востание, за време на опсадата на Белград, еден млад востаник успева да влезе во градот и да ги отвори портите. На тој начин, востаниците влегуваат во Белград, а младиот востаник се заљубува во една девојка од турско потекло. Таквата љубов предизвикува низа непријатни настани...

Наводи[уреди | уреди извор]