Прејди на содржината

Персискоромски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Персискоромски
Застапен воИран, Авганистан
Говорници(н.п.)
Јазично семејство
Дијалекти
авганогурбетски
магати
Јазични кодови
ISO 639-3нема

Персискоромски јазикмешан јазик со којшто се служат Роми (или можеби Домци), а настанал преку јазичен допир на ромски (или домари) и персиски.

Поврзано[уреди | уреди извор]