Пери Комо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пери Комо
Слика за публицитет, ок. 1962
Роден(а)Пјерино Роналд Комо
18 мај 1912(1912-05-18)
Канонсбург, Пенсилванија, САД
Починал(а)мај 12, 2001(2001-05-12) (возр. 88)
Џупитер, Флорида, САД
Занимање
 • Пејач
 • глумец
 • телевизиски водител
Активен период1932–1997
СопружникРозел Белин (в. 1933; died 1998)
Деца3
Потпис

Пјерино РоналдПериКомо (англиски : Pierino Ronald „Perry“ Como; 18 мај 1912 - 12 мај 2001) ― еден од најпознатите американски поп-пејачи од средината на 20 век, а бил познат и како глумец и телевизиски водител. За време на неговата кариера снимал песни исклучиво за RCA Victor, со кои имал договор од 1943 до 1987 година.[1] Негови најпознати песни се: Catch a Falling Star, Magic Moments и Papa Loves Mambo.

Бил нарекуван „Мистер Си“ и се смета дека продал над 100 милиони плочи ширум светот,[2] [3] [4] а бил пионер на неделно музичко естрадно телевизиско шоу. Неговите неделни телевизиски емисии се емитувале низ цел свет.

Од 1955 до 1959 година Комо добил пет Еми награди,[5] а во 1956 година и „Награда Кристофер“. Во 1956 година, исто така, со неговата пријателка Џеки Глисон ја поделил „Наградата Пибоди“.[6] [7] Во 1987 година ја добил „Наградата на Центарот Кенеди“ и во 1990 година бил примен во Куќата на славните на Академијата за телевизиски уметности и науки.[8] [9] [10] Постхумно, Комо добил Греми наградата за животно дело во 2002 година и бил примен во Музичката куќа на славните на Лонг Ајленд во 2006 година.[11] Тој се истакнува со тоа што има три ѕвезди на Булеварот на славните во Холивуд за неговиот придонес во радиото, телевизијата и музиката.[12]

Животопис[уреди | уреди извор]

Пери Комо е роден во Канонсбург, Пенсилванија. [13] Тој бил седмо од 13-те деца на неговите родители.[14] Неговите родители се доселиле во САД во 1910 година од градот Палена во Италија.[15] [16] [17] Неговиот татко купил половни оргули на која Пери научил да свири.[18] Во едно интервју од 1957 година, мајката на Комо, Лусија, кажала како нејзиниот син, работел многу работи за да плати дополнителни часови по музика; Комо научил да свири на многу различни инструменти, но никогаш не посетувал часови по пеење.[17] Тој го истакнал неговиот музички талент во тинејџерските години како: тромбонист во градскиот трубадурски оркестар, со свирење на гитара, пеење на свадби и како оргулист во црква.[19] [20] Комо бил член на италијанскиот бенд Канонсбург заедно со водачот на бендот Стен Винтон, кој бил татко на пејачот Боби Винтон и редовен муштерија во берберницата на Комо.[21] [22] [23]

Во јули 1933 година, Пери Комо се оженил со Розел Белин, која била две години помлада од него и која ја запознал во 1929 година. Тие имале три деца: Рони, Дејвид и Тери. Комо сметал дека личниот живот и кариерата мора да бидат раздвоени. Затоа максимално го штител семејството од јавноста и не давал одговори на приватни теми во неговите интервјуа.

Пери Комо важел за страствен играч на голф. Во негова чест се одржува годишен турнир наречен Perry Como Golf Tournament, организиран од колеги од забавната индустрија. Негово друго хоби бил риболовот. Имал свој брод, на кој работел и пишувал песни. Во 1980 година, Комо купил викендица во Салуда, Северна Каролина , која не смеела да се фотографира за да се заштити неговата приватност. Главно престојувалиште на семејството Комо било во Јупитер во Флорида.

Од средината на 1990-тите, Комо постепено се повлекол од очите на јавноста. Неговите последни сценски настапи ги имал во 1997 година на 85-годишна возраст. Неговата сопруга починала во 1998 година на 84-годишна возраст.

Пери Комо починал на 12 мај 2001 година, на 88-годишна возраст, шест дена пред неговиот 89-ти роденден. Тој покажал симптоми на Алцхајмерова болест. Една година пред неговата смрт, тоа довело до правен спор меѓу неговите деца, кои се спротивставиле на неговата волја.

Комо бил погребан покрај неговата сопруга на 18 мај 2001 година (неговиот 89-ти роденден) по комеморацијата во католичката црква Свети Едвард во Палм Бич, на која присуствувала јавноста и 250 поканети гости.

Музичка кариера[уреди | уреди извор]

Член на биг-бендовите на Фреди Карлоне и Тед Вимс[уреди | уреди извор]

Во 1932 година, Комо се преселил во Медвил, Пенсилванија, каде што неговиот чичко имал берберница. Градот бил популарна станица на маршрутата за танцовите групи. Во блискиот град Кливленд, откако Фреди Карлоне го слушнал како пее, бил преимпресиониран од настапот на Комо и веднаш му понудил работа во неговиот бенд.[24]

Комо во 1939 година, кога бил со оркестарот Тед Вемс

Три години подоцна, Комо се преселил во Оркестарот на Тед Вимс. [1] [25] Комо и Вимс се запознале во 1936 година додека оркестарот Карлоне свирел во Ворен, Охајо.[26] Вемс и неговиот оркестар биле со седиште во Чикаго и биле редовни гости во радио и тв-серијата Програмата на Џек Бени и во радио-комедијата Фајбер Мекџи и Моли.[10] [27] Бендот од Вимс имал и своја неделна радио-програма во текот на 1936-1937 година.[28] [29]

Прва снимка на Комо со бендот од Вимс била мелодијата под наслов „You Can't Pull the Wool Over My Eyes“, снимена за издавачката куќа Decca Records во мај 1936 година.

Потпишување со RCA Виктор и радио[уреди | уреди извор]

Пречекот на неговите обожаватели во Чикаго во 1947 година, тие покрај песна добиваат и шишање.

Првото дете на Комо, Рони, се родило во 1940 година, додека бендот од Вимс работел во Чикаго. Комо заминал за да биде покрај неговата сопруга, иако му се заканувале со отказ ако го направи тоа.[30]

Кон крајот на 1942 година, Комо одлучил да даде отказ од бендот на Вимс.[31] Тој се вратил во Канонсбург.[32] Комо добил понуда да стане имитатор на Френк Синатра, но го одбил тоа.[33] [34] Додека Комо преговарал за закуп на продавница за повторно отворање на берберница, тој добил повик од Томи Роквел од General Artists Corporation, кој го застапувал и Вимс. Комо добил и многу други повици со најразлични понуди, но тој му верувал на Роквел, кој му нудел сопствена (неспонзорирана) радио-емисија на Columbia Broadcasting System (CBS) и му ветил договор за снимање.[35] Понудите биле привлечни бидејќи тоа значело дека ќе останете во Њујорк.[36] [37]

Пери првиот радио-пренос за CBS го имал на 12 март 1943 година.[38] Роквел му резервирал настапи на Комо во познатиот ноќен клуб Копакабана, во времетраење од две недели и почнувајќи од 10 јуни 1943 година.[37] Во исто време, RCA Victor барал музичар кој може да им биде рамен на Синатра и Крозби; Комо потпишал договор за снимање со RCA Victor и три дена подоцна, ја снимил првата плоча за компанијата, „Goodbye, Sue“.[39] Комо останал во RCA цели 44 години.[1] [40] [41] Тој станал многу успешен изведувач во театар и во ноќните клубови; двете недели на Комо во Копакабана во јуни биле продолжени до август. [42]

На 11 декември 1944 година, тој се преселил од CBS во NBC за нова радио програма, Chesterfield Supper Club.[43] [44] [45]

Филмска кариера[уреди | уреди извор]

Фотографија за публицитет од Пери Комо

Холивудскиот изглед на Комо придонел тој во 1943 година да потпише седумгодишен договор со 20th Century-Fox. Снимил четири филма за Фокс, Нешто за момчињата (1944), Марш на времето (1945), Лице од кукла (1945),[46] [47] [48] и Ако имам среќа (1946). Тој, исто така, се појавил во еден филм за Метро-Голдвин-Мајер, Зборови и музика (1948).

Во 1973 година, Комо се појавил со Џули Ендрјус во ТВ-филмот на ABC, Џули на Сезамовата улица.

Телевизиска кариера[уреди | уреди извор]

Првата тв-емисија Комо била емитувана на 24 декември 1948 година. Гостин во првото телевизиско шоу бил осумгодишниот син на Комо, Рони, како дел од машкиот хор кој ја пеел „Silent Night“.[49] [50] Експерименталната емисија требало да има три продолженија, но била многу успешна и NBC одлучиле да ја продолжат до август 1949 година.[51] [52]

Ова бил почеток на многу популарните ТВ Божиќни емисии на Комо, кои се емитувале 46 години, до 1994 година. Покрај во САД, овие емисии биле популарни и во Ирска.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Студиски албуми  

 • Perry Como Sings Merry Christmas Music (1946)
 • A Sentimental Date With Perry (1949)
 • TV Favorites (1952)
 • Hits from Broadway Shows (1953)
 • Around the Christmas Tree (1953)
 • I Believe ~ Songs of All Faiths Sung by Perry Como (1953)
 • So Smooth (1955)
 • We Get Letters (1957)
 • Saturday Night with Mr. C (1958)
 • When You Come to the End of the Day (1958)
 • Como Swings (1959)
 • Seasons Greetings from Perry Como (1959)
 • For The Young At Heart (1961)
 • Sing to Me Mr. C (1961)
 • By Request (1962)
 • The Best of Irving Berlin's Songs from Mr. President (1962)
 • The Songs I Love (1963)
 • The Scene Changes (1965)
 • Lightly Latin (1966)
 • Perry Como In Italy (1966)
 • The Perry Como Christmas Album (1968)
 • Look to Your Heart (1968)
 • Seattle (1969)
 • It's Impossible (1970)
 • I Think of You (1971)
 • And I Love You So (1973)
 • Perry (1974)
 • Just Out of Reach (1975)
 • The Best of British (1977)
 • Where You're Concerned (1978)
 • Perry Como (1980)
 • So It Goes / Goodbye for Now (1983)
 • Today (1987)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 „Special Perry Como RCA Victor 10th Anniversary section“. Billboard. July 4, 1953. стр. 18–24. Посетено на April 4, 2010.
 2. „Perry Como: The Singing Barber“. www.bbc.com (англиски). Посетено на 2023-09-07.[мртва врска]
 3. „Legendary Crooner Perry Como Dies“. MTV (англиски). Посетено на 2023-09-07.
 4. Thurber, Jon (2001-05-13). „From the Archives: Perry Como, Soothing Pop Crooner, Dies at 88“. Los Angeles Times (англиски). Посетено на 2023-09-07.
 5. „Primetime Emmy Database“. American Academy of Television Arts and Sciences. Посетено на July 8, 2010.
 6. Moore, Jacqueline (January 5, 1957). „Perry Como: Even His Rivals Are Fans“. Ottawa Citizen Magazine. стр. 40, 41, 53. Посетено на May 7, 2010.
 7. „Peabody Awards Honor Como and Gleason“. Milwaukee Journal. April 11, 1956. Архивирано од изворникот на January 5, 2023. Посетено на May 7, 2010.
 8. Macfarlane, Malcolm; Crossland, Ken (July 6, 2009). Perry Como: A Biography and Complete Career Record. McFarland. стр. 310. ISBN 978-0786486571. Посетено на April 28, 2010.
 9. „Hall of Fame Lists Inductees“. Spartanburg Herald-Journal. December 12, 1989. Посетено на May 7, 2010.
 10. 10,0 10,1 „Kennedy Center Honorees-Perry Como“. The Kennedy Center. 1987. Архивирано од изворникот на August 28, 2010. Посетено на April 4, 2010.
 11. „Grammy Lifetime Achievement Award for Perry Como“. United Press International. February 26, 2002. Посетено на April 4, 2010.
 12. „Perry Como Hollywood Star Walk“. Посетено на April 4, 2010.
 13. Silver, Jonathan D.; Belko, Mark (May 13, 2001). „Canonsburg Remembers Perry Como“. Pittsburgh Post-Gazette. Архивирано од изворникот на March 8, 2016. Посетено на April 4, 2010.
 14. Macfarlane 2008.
 15. Graybill 2008.
 16. „Christmas, family and faith still important to Perry Como“. St. Petersburg Times. December 22, 1979. стр. 45. Архивирано од изворникот на December 20, 2022. Посетено на May 7, 2010.
 17. 17,0 17,1 Carlin, Margie (May 11, 1957). „Perry Como a Nice Boy Who Grew Up to Be a Nice Guy“. Milwaukee Sentinel. стр. 48.
 18. Como, Perry; Zolotow, Maurice (January 10, 1954). „My Story-Perry Como“. The American Weekly. стр. 21–22.
 19. „Perry Como, An Early Biography-RCA Records-Perry Como at Home“. RCA Records. 1957. Архивирано од изворникот на November 20, 2013. Посетено на April 4, 2010.
 20. Nelson Jones, Diana (December 17, 1995). „In search of the soul of Perry Como“. Pittsburgh Post-Gazette. стр. 84. Посетено на May 4, 2010 – преку Newspapers.com. отворен пристап — бесплатно за читање
 21. Bishop, Pete (June 4, 1982). „Love of Music, Gimmicks, Keep Lee Barrett In Swing at 68“. Pittsburgh Press. стр. 6. Посетено на June 28, 2010.
 22. Atkinson, Gord (August 3, 1968). „Entertainment World“. стр. 12. Посетено на June 28, 2010.
 23. Greffenstette 2009.
 24. Fishman, Charles (January 24, 1993). „A Few Moments With Perry Como“. Orlando Sentinel. Архивирано од изворникот на March 8, 2016. Посетено на April 30, 2010.
 25. „Ted Weems Orchestra with Perry Como "I Wonder Who's Kissing Her Now". YouTube. 1939. Архивирано од изворникот на October 17, 2013.
 26. Mulcahy, Charles J. (December 11, 1940). „Perry Como, With Weems Show, Gives Palace Fans 5 Encores“. Youngstown Vindicator. Посетено на January 24, 2011.
 27. „Ted Weems and his Orchestra“. RedHot Jazz.com. Архивирано од изворникот на January 25, 2011. Посетено на May 26, 2010.
 28. Dunning, John, уред. (May 7, 1998). On the Air: The Encyclopedia of Old-Time Radio. Oxford University Press, U.S. стр. 75. ISBN 978-0-19-507678-3. Посетено на April 7, 2010.
 29. Cochran, Marie (March 26, 1937). „Mr. Weems' Mr. Gibbs Comes Home, Tells All“. The Toledo News-Bee. Посетено на January 24, 2011.
 30. Fitch, Antoinette (August 1, 1998). „Perry Como's Wife Sings His Praises At 65th Wedding Anniversary“. Pittsburgh Post-Gazette. стр. 14. Посетено на May 8, 2010.
 31. Foster, Ernest (July 9, 1944). „Close Shave For Crooner“. Milwaukee Journal.
 32. Thomas, Bob (August 25, 1985). „Cool, calm singer Perry Como just missed being a barber“. The Gainesville Sun. стр. 67. Посетено на May 7, 2010.
 33. Daniel, Jesse (June 23, 1946). „Perry Como Sings For His Supper“. Milwaukee Journal.
 34. „Perry Como Abjured Imitation, Rose to Top on His Own Merits“. Montreal Gazette. January 7, 1947. Посетено на June 24, 2010.
 35. Sher, Jack (March 23, 1947). „He Got Rich Quick“. Cincinnati Enquirer. стр. 136. Посетено на September 23, 2017 – преку Newspapers.com. отворен пристап — бесплатно за читање
 36. „Perry Como Started Out To Be Barber“. Spartanburg Herald-Journal. October 28, 1951. стр. A5. Посетено на February 28, 2020.
 37. 37,0 37,1 Macfarlane, p. 246
 38. Cohen, Harold V. (March 5, 1943). „The Drama Desk“. Pittsburgh Post-Gazette. Посетено на December 2, 2010.
 39. „Goodbye, Sue“. Kokomo. Архивирано од изворникот на April 18, 2012. Посетено на November 23, 2010.
 40. Grudens 1986.
 41. Macfarlane, p. 31
 42. Mcfarlane. p. 31, p. 246
 43. Mackenzie, Harry (1999). The Directory of the Armed Forces Radio Service Series. Greenwood Publishing Group. стр. 87. ISBN 978-0-313-30812-3. Посетено на April 14, 2010.
 44. „New Supper Club Show Displaces Johnny Mercer“. St. Louis Dispatch. December 10, 1944. стр. 67. Посетено на January 5, 2017.
 45. Hammerston, Claude (August 8, 1949). „Two Gypsy Folk Tales“. Ottawa Citizen. стр. 105. Посетено на June 24, 2010.
 46. Garrison, Maxine (September 30, 1945). „Canonsburg Barber is Hoofing Now“. Pittsburgh Press. стр. 42. Посетено на May 3, 2010.
 47. „Perry Como and Martha Stewart sing "Hubba, Hubba, Hubba". YouTube. Архивирано од изворникот на November 15, 2011.
 48. Doll Face-Full Movie Download“. Internet Archives. 1945. Посетено на June 7, 2010.
 49. Brooks, Tim; Marsh, Earle F., уред. (June 24, 2009). The Complete Directory to Prime Time Network and Cable TV Shows. Ballantine Books. стр. 1071–1072. ISBN 978-0307483201. Посетено на February 28, 2020.
 50. Perry Como Show-1948-1955“. Classic TV Archive. Архивирано од изворникот на December 24, 2010. Посетено на August 18, 2010.
 51. Sasso, Joey (August 27, 1949). „Como Believes in Television“. Lewiston Evening Journal. стр. 15. Посетено на June 24, 2010.
 52. „Perry Como Will Salute Azalea Fete“. Star-News. Wilmington, NC. March 24, 1949. стр. 17. Посетено на April 18, 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]