Перињак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Перињак
Област Албанија
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Перињак — село во Албанија. Селото се наоѓа во областа Белград во округот Ура Вајгуроре и во општина Рошник.

Географија[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]