Периндоприл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Периндоприл
Perindopril structure.svg
Систематско (IUPAC)
(2S,3aS,7aS)-1-[(2S)-2-{[(2S)-1-ethoxy-1-oxopentan-2-yl]amino}propanoyl]-octahydro-1H-indole-2-carboxylic acid
Клинички податоци
Заштитени имињаПренеса, Релика, Воксин
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa602017
Бременосна
категорија
  • US: D (Доказ за ризик)
Начин на издавање
  • US: само
Начин на
примена
Oral
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост24%
Врзување за белковините20%
МетаболизамRenal
Полувреме на елиминација1–17 hours for perindoprilat (active metabolite)
Назнака
CAS-број82834-16-0 X mark.svgН
ATC кодC09AA04
C09BA04 (with diuretics)
C09BB04 (with amlodipine)
PubChemCID: 107807
IUPHAR/BPS6367
DrugBankDB00790 Yes check.svgОк
ChemSpider96956 Yes check.svgОк
UNII1964X464OJ X mark.svgН
KEGGD03753 Yes check.svgОк
ChEBICHEBI:8024 Yes check.svgОк
ChEMBLCHEMBL1581 Yes check.svgОк
Хемиски податоци
ФормулаC19H32N2O5
Моларна маса368.468 g/mol
 X mark.svgНYes check.svgОк (what is this?)  (verify)

Периндоприлот е АКЕ инхибитор со долго дејство кој се користи во третманот на хипертензија, срцева слабост, или стабилна коронарна артериска болест.

Механизам на дејство[уреди | уреди извор]

Периндоприлот е инхибитор на ензимот AKE што го претвора ангиотензин I во ангиотензин II. Овој ензим исто така учествува во разградувањето на брадикининот. Периндоприлот дејствува преку неговиот метсболит периндоприлат.