Перамус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Перамус

Временски опсег: 145.5–140.2 милиони години
Научна класификација
Царство:
Колено:
Класа:
Ред:
Семејство:
Род:
Перамус


Овен, 1871

Перамус е единствениот потврден род во семејството Перамуридае и можен предок на раните живородни цицачи. Живееле во Доцната Јура и Раната Креда.

Распределба и живеалиште[уреди | уреди извор]

Родот постоел од Доцната Јура до Раната Креда. Фосилните записи за родот се пронајдени во Обединетото Кралство и Мароко.[1]

Видови[уреди | уреди извор]

Постојат три познати изумрени видови на родот:[1]

  • Перамус дубиус
  • Перамус минор
  • Перамус тенуирострис

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Fossilworks: Peramus“. fossilworks.org. Посетено на 2 мај 2020.