Пепе Онето

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пепе Онето
Онето во 1981 година
Роден(а)Хосе Мануел Онето Ревуелта
14 март 1942
Сан Фернандо, Кадис Шпанија
Починал(а)7 октомври 2019, возраст 77
Сан Себастијан, Шпанија
ЗанимањеНовинар и писател

Хосе Мануел Онето Ревуелта (14 март 1942 - 7 октомври 2019), попознат како Пепе Онето, бил шпански новинар и писател; тој е опишан како еден од најголемите новинари за време на шпанската транзиција кон демократија.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Онето е роден во андалусискиот град Сан Фернандо, Кадис на 14 март 1942 година. Тој се стекнал со диплома за економија и диплома за новинарство.[2] Неговата професионална кариера започнала во Диарио Мадрид во 1961 година, анти-франкоистички весник до неговото затворање во 1971 година од страна на режимот.[3]

За време на транзицијата, тој се приклучил на агенциите Франс прес и Колписа. Преку писма, тој ги напишал своите политички летописи, кои биле објавени од петнаесет весници, вклучувајќи ја и Ла Вангардија. Во тоа време, работел со францускиот писател и новинар Жак Кауфман, кој тогаш бил странски дописник во Мадрид, и го направил првото интервју на новопоставениот крал Хуан Карлос I.

Во 1974 година се приклучил на списанието Камбио 16, станал директор во 1976 година. Политичкото списание во тоа време станало еден од бастионите на информативното отворање што се случило за време на транзицијата, достигнувајќи половина милион примероци. Подоцна, бил назначен за генерален директор на публикациите на Група 16.

Смрт[уреди | уреди извор]

Тој починал на 7 октомври 2019 година во болница во Сан Себастијан, во Баскија, на 77-годишна возраст.[4] По неговата смрт премиерот Педро Санчес го опишал како „водечки новинар“.[5]

Книги[уреди | уреди извор]

 • Аријас помеѓу две кризи 1973-1975, 1975 година
 • Сто дена по смртта на Франциско Франко, 1975 година
 • Хосе Марија де Ареилза, 1977 година
 • Последните денови на еден претседател: од оставка до државен удар, 1981 година
 • Ноќта на Техеро, 1981 година
 • Каде оди Фелипе?, 1983 година
 • Команда во Мадрид, 1984 година
 • Киднапирање на промените, 1984 година
 • Анатомија на промена на режимот, 1985 година
 • Вистината за случајот Техеро: процесот на векот, 1985 година
 • Дваесет години што ја сменија Шпанија, 1999 година
 • Сто дена што ја сменија Шпанија, 2005 година
 • 23 -F. Нераскажаната приказна, 2006 година

Награди[уреди | уреди извор]

 • Награда Агустин Мерело, 2010 година.
 • Национална награда за новинарство во Шпанија.
 • Златна антена на телевизија.
 • Наградата „Сантјаго Кастело“ за новинарство.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]