Пеперутка (трансцендентна крива)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кривата „пеперутка“

Пеперуткатрансцендентна рамнинска крива откриена од Темпл Х. Феј. Кривата ја определуваат следниве параметарски равенки:

x = \sin(t) \left(e^{\cos(t)} - 2\cos(4t) - \sin^5\left({t \over 12}\right)\right)
y = \cos(t) \left(e^{\cos(t)} - 2\cos(4t) - \sin^5\left({t \over 12}\right)\right)

или со следнава поларна равенка:

r=e^{\sin \theta} - 2 \cos (4 \theta ) + \sin^5\left(\frac{2 \theta - \pi}{24}\right)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]