Прасето Пепа

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Пепа Прасе)
Плакатот

Прасето Пепа — британска детска анимирана серија од Астли Бејкер Дејвис. Главен лик во серијата е Пепа, антропоморфна женка прасе заедно со нејзиното семејство и другари. За првпат, серијата започнала да се прикажува на 31 мај 2004 година. Седмата сезона започнала да се прикажува на 5 март 2021 година. Прасето Пепа се прикажала во над 180 земји.[1]

Гласот на Пепа низ сезоните бил претставуван од неколку различни глумици. Лили Сноуден-Фајн го обезбедила својот глас во првата сезона, Сесили Блум во втората, потоа кога Харли Берд, на 5 годишна воздраст ја доби улогата на Пепа се повлекла по шестата сезона.[2] Потоа таа била заменета со Амели Беа Смит, па со Џон Спаркс, Морвена Бенкс, Ричард Рајдингс, Оливер Меј и Алис Меј.

На 16 март 2021 година, била објавено дека серијата е обновена до 2027 година.

Заднина[уреди | уреди извор]

Во Прасето Пепа сите ликови во серијата се животни, главен лик е токму Пепа, заедно со нејзиното семејство и пријатели. Секоја епизода трае приближно пет минути. Секој нејзин пријател/пријателка е различен вид на животно. Пријателите на Пепа се на нејзина возраст, а пријателите на помалиот брат на Пепа Џорџ се на негова возраст. Епизодите имаат тенденција да содржат секојдневни активности како што се одење во игротека, одење на пливање, посети кај нивните баби и дедовци, братучеди и пријатели, одење на игралиште или возење велосипед.

Ликовите од серијата носат облека, живеат во куќи, возат автомобили, но сепак се прикажуваат некои одлики на животни врз кои тие се засновани. Пепа и нејзиното семејство грофтаат како прасиња во текот на епизодите, а јазикот на кој зборуваат е англиски. Ликовите ги изразуваат нивните емоции како руменило кога се срамат и други емоции како што се тага, среќа, иритација, збунетост, и конфузија. Иако главните ликови—најмногу цицачи—се антропоморфни, други ликови се желката Tiddles , папагалот Polly и патките. Нараторот на серијата, Џон Sparkes, го зајакнува и хумор, употребувајќи фрази како "О, драга" кога нешто жално ќе се случи или "внимавај!" кога некој од ликовите прават нешто несигурно (на пример Peppa кога го вози нејзиниот велосипед без да гледа).

Производство и прикажување[уреди | уреди извор]

Прасето Пепа е детска серија што се прикажува на Канал 5 и на Ник Џуниор (Велика Британија),Никелодеон / Ник Џуниор (САД), ABC 4 Kids во Австралија и Discovery Kids во Латинска Америка.

Првата серија од 52 епизоди со времетрање од пет минути започна на Канал 5 на 31 мај 2004 година во САД како дел од Cartoon Network.[3] Сепак, немаше други официјални изданија на оваа синхронизација, а секое емитување во САД од 2008 година го користи оригиналниот британски саундтрак.[4]

Во 2008 година, Прасето Пепа се пресели во Ногин во САД како дел од Noggin Presents. Од февруари 2011 година, серијата се емитува како получасовно филм на Ник Џуниор, а од ноември 2013 година и на оделниот блок на Ник Џуниор на Никелодеон. За секоја сезона да биде во времетраење од 25 иминути се составуваат 5 сегменти во една („Златни чизми“) а во епизодата  „Околу светот“, се користат само 3 сегменти.[4] Од јуни 2021 година, серијата има 9 сезони (и 1 самостоен специјален) на Прасето Пепа во САД.[5]

Серијата се емитува ширум светот како што се Ник Џуниор во ОК, Португалија, Италија, Бенелукс, Скандинавија, Австралија, во Тајван на Playhouse Disney.

Меѓу другите глумечки промени, Втората серија од 52 епизоди која започна на Канал 5 на 4 септември 2006 година, Сесили Блум ја замени Лили Сноуден-Фајн како Пепа. Третата серија започна да се емитува на блокот Milkshake наменет за предучилишна возраст на Канал 5! На 4 мај 2009 година Харли Берд ги замени Сесили Блум и Лили Сноуден-Фајн како Пепа.

Прасето Пепа е анимирана серија од CelAction.[6] 

Други медиуми[уреди | уреди извор]

Книги[уреди | уреди извор]

Постојат серија книги засновани на Прасето Пепа, во едната книга, Пепа ја запознава кралицата, и е напишана сè со цел да се совпадне со дијамантскиот јубилеј на кралицата.

Филм и „киноискуство“[уреди | уреди извор]

На 14 февруари 2015 година бил емитуван 15-минутниот филм на Пепа „Златните чизми“, [7] заедно со уште неколку епизоди од серијата.[8] Заклучно со декември 2015 година, таа заработи 2.326.328 фунти.[9]

Вториот филм, со име „киноискуство“, бил објавен на 16 март 2017 година а во кината бил прикажан на 7 април 2017 година. Филмот има девет нови исклучителни епизоди, од кои четири имаат иста тема, одморот на Пепа во Австралија. Помеѓу епизодите има сегменти со водителка во живо по име Дејзи (која ја игра Ема Грејс Арендс) и Пепа и Џорџ како рачно изработени кукли, засновани на сцената на Пепа Пиг во живо.

Тематски паркови[уреди | уреди извор]

Пепа прасе на својот настан во ОК

Светот на прасето Пепа[уреди | уреди извор]

Peppa Pig World, е тематскки забавен парк, отворен на 9 април 2011 година во Паултонс Парк, Њу Форест, Хемпшир, ОК,[10] со атракции како што се активности со возења, зона за играње во затворен простор, парк за прскање со вода во каливи барички, игралишта за деца и тематски згради.

Тематски парк Пепа парк[уреди | уреди извор]

Закажаниот датум за отворање на тематскиот парк кој е сместен во хотелот Леголанд Флорида, е предвиден за на 24 февруари 2022 година.[11]

Ресорт Прасето Пепа[уреди | уреди извор]

На 23 јуни 2021 година било објавено дека ќе се започне со изградба на тематски Прасето Пепа ресорт во Сечуан, Кина а започнувањето со работа ќе биде во јули 2021 година. Ресорт ќе содржи хотел, аквариум и тематски парк.

Продавница[уреди | уреди извор]

Марката Прасето Пепа во 2010 година во Обединетото Кралство, заработи над 200 милиони фунти од продажбата на нејзини производи, зголемувајќи ја бројката од 100 милиони фунти во 2009 година. Според бројките на NPD за 2010 година, Прасето Пепа стана број еден на целиот пазар на играчки, поместувајќи се за четири места од својата позиција во 2009 година. Заклучно со мај 2018 година беше наведено дека Пепа Пиг има над 1.000 носители на лиценцата ширум светот, 80 во САД,[12] и повеќе од 63 носители во 2010 година.[13]

Исто така се продаваат ДВД-а од епизоди и разновидни лиценцирани производи на Пепа Пиг, вклучувајќи видео игри и други играчки, како што се сетови за играње, карти за играње, возила и плишени играчки. Палетата на производи беше проширен со предмети за домаќинството како што се производи за бања, канцелариски материјал,[14] постелнина, храна, пијалоци, облека и накит. Музичкиот албум насловен Мојот прв албум беше издаден во јули 2019 година.[15]

Видеоигри[уреди | уреди извор]

Видеоиграта Игра која е за учење и забава и содржи 11 видеоигри со активности.

На 22 октомври 2010 година била објавена втората видеоигра Забава и Игра

Третата игра „My Friend Peppa Pig“, била развиена од Petoons Studio и објавена од страна на Outright Games. Оваа игра била објавена на 22 октомври 2021 година за Плејстејшн 4, Xbox One, Nintendo Switch и Windows, точно 11 години по втората видеоигра.[16][17]

Критика, полемика, загриженост и влијание[уреди | уреди извор]

Во првите две серии Пепа и нејзиното семејство не биле врзани со појаси во нивните автомобилите. Отаму добија неколку поплаки, а Астли Бејкер Дејвис објави дека во иднина сите ликовите ќе носат појаси и дека ќе има соодветни сцени а првите две серии ќе бидат повторно анимирани.[18] Слични промени беа направени и за да се додадат велосипедски кациги во епизодите каде тие возат велосипеди.[19]

Пред 2010 година Пепа беше вклучена во кампањата на Лабуристичката партија на општите избори во ОК „Сигурен почеток“, која имаше за цел „да им даде на децата најдобар можен почеток во нивниот живот“.[20] Во април 2010 година, за време на кампањата за општите избори во Обединетото Кралство, E1 Entertainment изјави дека Пепа нема да присуствува на манифестацијата на Лабуристичката партија сè со цел да се избегне каква било контроверзија или недоразбирање“.

Во 2012 година, Австралиската радиодифузна корпорација прими жалба дека епизодата од Серија 1 ''Господине Скинилегс“ не е соодветна за австралиската публика, бидејќи поттикнува пријателство со пајаци. Тие паjаци se смртоносните и отровни и се распространети во Австралија. Жалбата беше уважена, а епизодата беше забранета да се емитува на каналаот ABC.[21]

Кон крајот на мај 2014 година, Марк Скот од Еј-Би-Си изрази стравување за иднината на серијата Пепа на австралиската телевизија, со оглед на намалувањето на австралискиот буџет за финансирањето на Еј-би-си, за која се вели дека нема да можат да си дозволат да се плаќаат и емитуваат странски медиумски производи како што е Прасето Пепа. Австралиските медиуми ја забележаа популарноста на ликот меѓу мали деца и ја повторија загриженоста за иднината на нејзините права за дистрибуција во Австралија. Австралискиот министер за земјоделство Барнаби Џојс го спомна ликот како ставка од менито во еден тајландски ресторан, додека конзервативниот колумнист Пирс Акерман сметаше дека Пепа „има чудна феминистичка линија“.[22] На 28 мај 2014 година, министерот за комуникации Малколм Тарнбул на својот профил на Тфитер напиша: „Спротивно на гласовите во медиумите, среќни сме што го имаме ликот како Прасето Пепа на ABC“.

Во 2015 година, Норман Ламб, поранешен министер за здравство на ОК, рече дека во серијата Пепа Пиг треба да се вклучуваат геј ликови, бидејќи имањето произволни граници за тоа кои односи се прифатливи во детската телевизија е „неправично“.[23]

Британскиот медицински журнал објави натпис во своето божиќно издание од 2017 година, во кој се сугерираше дека иако програмата вклучува бројни „позитивни пораки за јавното здравје, здрава исхрана, вежбање и безбедност на патиштата“, таа има ризик да „придонесе за нереални очекувањата од примарната здравствена заштита “ со прикажување на општ лекар Доктор Браун Беар како прави домашни посети надвор од работното време веднаш штом ќе се контактира за навидум тривијални болести и премногу слободно издава лекови.[24] Медиумската компанија одговорна за Пепа Пиг не понуди коментар кога БиБиСи ја контактираше за написот.[25]

Од 2019 година, Пепа Пиг стана исклучително популарна серија меѓу децата во Сад кои стекнувале одреден англиски, а не американски изговор и речник. На пример, доматот и зебрата се изговараат на англиски, а не на американски начин; се користат зборови како што се , бензин, мумија и „бисквита“ (наместо „колаче“); и коментари како „колку паметно“, „Ох драга“ и „може ли да одам?“ подигнато.[26][27][28] Овој феномен не беше проблем за многу родители; беше во тренд со хаштагот „#PeppaEffect“.[26] Експертите по лингвистика сметаат дека тие заклучоци се „веројатно претерани“.[29] Во писмената изјава на Entertainment One Ltd. на прашањето за овој феномен се вели: „Младите фанови на Пепа ја гледаат како пријателка и како што правиме со пријателите на кои им се восхитуваме, земаат некои од нивните одлики... Имитацијата е најискрената форма на ласкање“.[28]

Прасето Пепа во Кина[уреди | уреди извор]

Прасето Пепа е популарна серија во Кина, прикажувана од официјалните медиуми како што се Народен дневник,[30] и одобрена од Народната ослободителна армија [31] и од кинескиот производител на оружје Норинко.[32] Сепак, објавите на друштвените мрежи од загрижени родители кои се жалат на серијата станаа вирални.[33] Во мај 2018 година, искочија манипулирани содржини за возрасни со Peppa Pig кои беа блокирани на апликацијата TikTok, позната како Douyin во Кина.[34] Според проценките на некои медиуми, околу 30.000 клипови под хаштагот „#PeppaPig“ биле блОкирани и остранети од апликацијата.[35] Забраната беше поради распространетоста на содржините за возрасни а Прасето Пепа беше претставувана како криминална „мафијашка“ икона, со што започнале да се создаваат мемиња и тетоважи со хумор, користејќи слики од цртаниот филм. Оригиналните цртани „Пепа Прасе“ остануваат достапни на сите онлајн платформи, вклучувајќи го и ТикТок (Дујин).

И покрај горенаведените контроверзии, серијата и ликот остануваат популарни во кинеските медиуми и во 2019 година најавено е дека Пекинг и Шангај ќе се отворат два тематски забавни паркови.[36] На почетокот на 2019 година, која беше Година на прасето, во Кина беше објавен 81-минутниот анимациски/акционен филм во живо „ Пепа прасето ја слави кинеската нова година“. [37][38] Пред објавувањето на филмот, петминутниот промотивен трејлер во живо стана популарен на друштвените мрежи во Кина и се здоби со милијарда прегледи па беше повторно објавен од бројни државни медиуми.[37] Филмот беше промовиран на 6 февруари 2019 година и заработи 14 милиони американски долари во првите три дена.[39]

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

 • Детски награди на Британската академија
  • 2012 година, победник за најдобра анимација за предучилишна возраст [40]
  • 2011 година, победник за најдобра анимација за предучилишна возраст [41]
  • 2011 година, победник за најдобар изведувач (Харли Берд)
  • 2005 година, победник за најдобра серија анимација за предучилишна возраст
 • Меѓународен фестивал за анимиран филм Анеси 2005 година, добитник на Големата награда, Кристал за најдобра ТВ продукција [42]
 • Фестивал за анимација во Брадфорд 2005 година, добитник на најдобра детска анимирана серија
 • Cartoons on the Bay Festival 2005, добитник на наградата Pulcinella за најдобра европска програма на годината
 • Cartoons on the Bay Festival 2005 година, добитник на наградата Pulcinella за најдобра серија за предучилишна возраст
 • Cartoons on the Bay Festival 2005, награда на детската публика за најдобра серија за предучилишна возраст

Номинации

 • Детски награди на Британската академија
  • 2013 година, номинација за најдобра анимација за предучилишна возраст [43]
  • 2013 година, номинација за најдобро пишување [43]
  • 2013 година, номинација за најдобра мултиплатформа (Peppa Pig's Holiday игра) [43]
  • 2010 година, номинација за најдобра анимација за предучилишна возраст
  • 2010 година, номинација за најдобро пишување
  • 2009 година, номинација за најдобра анимација за предучилишна возраст
  • 2009 година, номинација за најдобро пишување
  • 2008 година, номинација за најдобра анимација за предучилишна возраст
  • 2007 година, номинација за најдобра анимација за предучилишна возраст
  • 2004 година, номинација за најдобра анимација за предучилишна возраст

Дискографија[уреди | уреди извор]

Наслов Детали за албумот Врвни позиции на графиконот Сертификати
Британија
[44]
Шкотска
[45]
Ирска
[46]
Мојот прв албум 79 26 91
 • БФИ: Сребрена
Авантурите на Пепа: Албумот - - -

Слободни[уреди | уреди извор]

Наслов Албум Ослободен
„Темска музика од прасето Пепа“ Тематска музика EP 1 април 2016 година
„Зоолошката градина Бинг Бонг“ Мојот прв албум 14 јуни 2019 година
Божиќен Биг Бонг 25 октомври 2019 година

Проширени претстави[уреди | уреди извор]

Наслов Детали за ЕП
Тематска музика EP
 • Објавено: 1 април 2016 година
 • Тип: ЕП со 2 песни

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Peppa Pig moved from Labour event“. BBC News. 27 April 2010. Посетено на 10 April 2012.
 2. Davies, Hannah J. (2020-01-31). „Peppa Pig voice actor Harley Bird quits after 13 years“. The Guardian (англиски). ISSN 0261-3077. Посетено на 2020-01-31.
 3. „Cartoon Network Launches Tickle U To Humor Preschoolers“. Animation World Network. 22 August 2005. Посетено на 23 May 2017.
 4. 4,0 4,1 „Peppa Pig: On Track for U.S. Success“. June 2011.
 5. „Shows A-Z - peppa pig on nick jr | TheFutonCritic.com“. www.thefutoncritic.com.
 6. „Links“. Архивирано од изворникот на 2021-05-02. Посетено на 2021-12-18.
 7. „PEPPA PIG: THE GOLDEN BOOTS“. British Board of Film Classification. Посетено на 18 December 2015.
 8. „Peppa Pig: The Golden Boots review“. Den of Geek. 16 February 2015. Посетено на 18 December 2015.
 9. „Peppa Pig: The Golden Boots – International Box Office Results“. Box Office Mojo. Архивирано од изворникот на February 22, 2015. Посетено на 18 December 2015.
 10. „Peppa Pig World“. Paultons Park. Посетено на 21 July 2021.
 11. „World's first Peppa Pig Theme Park to open at LEGOLAND Florida Resort in 2022“.
 12. Willmot, Mairaed (22 May 2018). „Entertainment One adds more partners for Peppa Pig“. LTW.MEDIA. Архивирано од изворникот на 2021-12-18. Посетено на 21 July 2021.
 13. „Record-breaking year for Peppa Pig“. LTW Magazine. 2010. Архивирано од изворникот на 17 June 2011.
 14. „Personalised Childrens Books“. Penwizard. Архивирано од изворникот на October 26, 2015. Посетено на 18 December 2015.
 15. „Piggy-Azalea: Peppa and Iggy's album feud plays out on Twitter“. CTV News. 17 July 2019. Посетено на 19 July 2019.
 16. 'My Friend Peppa Pig' Video Game Trailer Shows You How to Become Friends with the Animated Icon“. Collider. 20 May 2021.
 17. „Yes, I'm buying My Friend Peppa Pig“. Eurogamer. 21 May 2021.
 18. „Peppa Pig in seatbelt safety row“. BBC. 15 January 2009.
 19. Loveday, Samantha (14 December 2010). „ABD adds seatbelts to Peppa Pig episodes | Latest news from the licensing industry“. Licensing.biz. Архивирано од изворникот на 30 September 2012. Посетено на 26 September 2013.
 20. „Peppa Pig moved from Labour event“. BBC News. 27 April 2010.
 21. „Complaint: Peppa Pig, (received), 6th August 2012“. ABC. 24 September 2012.
 22. Maley, Jacqueline (28 May 2014). „Peppa Pig held aloft as sacrifice to god of prosperity“. The Age. Посетено на 29 May 2014.
 23. Murphy, Joe (1 July 2015). „Kids' shows like Peppa Pig should have gay characters, says Liberal“. Evening Standard.
 24. Bell, Catherine (2017). „Does Peppa Pig encourage inappropriate use of primary care resources?“. British Medical Journal. 359 (Christmas 2017): j5397. doi:10.1136/bmj.j5397. PMID 29229662.
 25. Westbrook, Ian (12 December 2017). „Peppa Pig's GP visits copied by fans, says doctor“. BBC News. Посетено на 14 December 2017.
 26. 26,0 26,1 Yang, Maya (19 July 2021). „Having a go: US parents say Peppa Pig is giving their kids British accents“. The Guardian.
 27. Brunetti, Nic (2019-02-12). „Children in U.S. 'are talking with British accent because of Peppa Pig'. Metro (англиски).
 28. 28,0 28,1 Rana, Preetika; Meghan, Bobrowsky (18 July 2021). „Peppa Pig, a Pandemic Favorite, Has American Children Acting British“. Wall Street Journal (англиски). ISSN 0099-9660. Посетено на 20 July 2021.
 29. Horton, Adrian (14 February 2019). „Telling porkies: no, Peppa Pig is not giving American kids British accents“. The Guardian (англиски). Посетено на 20 July 2021.
 30. „Qing-style porcelain cup painted with English cartoon figure Peppa Pig goes viral in China“. Facebook. 22 April 2018.
 31. „Plaudits for PLA's Hong Kong garrison on the march with Peppa Pig in Lunar New Year video that ends with a giggle“. South China Morning Post. 3 February 2019.
 32. „Lunar New Year puts seal on Peppa Pig“. South China Morning Post. 4 February 2019.
 33. „Peppa Pig is a bad influence, vents parent in viral social media post“. People.cn. 15 November 2017.
 34. „China bans Peppa Pig because she 'promotes gangster attitudes'. The Independent. 2 May 2018.
 35. Ong, Thuy (1 May 2018). „Peppa Pig blocked on popular Chinese video app for association with counterculture“. The Verge. Посетено на 23 May 2018.
 36. Haas, Benjamin (1 May 2018). „Peppa Pig, subversive symbol of the counterculture, in China video site ban“. The Guardian. Посетено на 23 May 2018.
 37. 37,0 37,1 „See The Heartfelt 'Peppa Pig' Video That Got A Billion Views In China“. NPR. 5 February 2019.
 38. „Peppa Pig Celebrates Chinese New Year (xiao zhu pei qi guo da nian)-film 1010370“.
 39. Mendelson, Scott. „Box Office: 'The Wandering Earth' Is China's First Big-Budget Sci-Fi Blockbuster“. Forbes.
 40. „2012 Children's Pre-School Animation | BAFTA Awards“. BAFTA. Посетено на 5 September 2014.
 41. „2011 Children's Pre-School Animation | BAFTA Awards“. BAFTA. Посетено на 5 September 2014.
 42. „2005 – The Cristal for a TV production“. AIAFF. Посетено на 5 September 2014.
 43. 43,0 43,1 43,2 „Children's in 2013 | BAFTA Awards“. BAFTA. Посетено на 6 September 2014.
 44. „PEPPA PIG | full Chart History | Official Charts Company“. Official Charts Company.
 45. „Official Scottish Albums Chart Top 100 | Official Charts Company“. Official Charts Company. Архивирано од изворникот на 5 October 2020.
 46. „Ireland Albums Top 100 (November 7, 2019)“. acharts.co. Архивирано од изворникот на 1 August 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]