Пенчалски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пенчалски јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
ПодрачјеПокраина Манус
Говорници(550 во 1982 г.)[1]
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3pek

Пенчалскиот е адмиралитетски јазик, дел од групата на океански јазици. Јазикот се зборува во покраината Манус во Папуа Нова Гвинеја од околу 550 луѓе според податоците од 1982.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]