Пенула

Од Википедија — слободната енциклопедија
Скица од пенула.

Пенула (латински: Paenula) или касула (casula) ― наметка што била носена од античките Римјани, слична на пончо (т.е. големо парче материјал со дупка низ која поминувала главата, висејќи во големи набори околу телото).[1] Таа првично била носена само од робови, војници и луѓе со низок степен; во 3 век, сепак, таа била прифатена од страна на модните луѓе како пригодна наметка за јавање или патување, и конечно, со збирниот закон од 382 година (Теодосиев законик (Codex Theodosianus) xiv. 10, 1, de habitu ... intra urbem ) било пропишано како правилна секојдневна облека на сенаторите, наместо воената кламида. Потоа, тогата била резервирана за државни прилики.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Radicke, Jan (2022). 7 paenula – ‘poncho’ (англиски). Berlin: De Gruyter. doi:10.1515/9783110711554-023. ISBN 978-3-11-071155-4.
  2. Public Domain Оваа статија вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостPhillips, Walter Alison (1911). Chisholm, Hugh (уред.). Encyclopædia Britannica (11. изд.). Cambridge University Press. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: ref=harv (link)