Панчешт

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Пенкешти)
Прејди на: содржини, барај
Панчешт
Општина
Панчешт се наоѓа во Романија
Панчешт
Координати: 46°13′ СГШ 27°04′ ИГД / 
Држава  Романија
Округ Бакау
Население (2002)[1] 4.311
Часовен појас ИВ (UTC+2)
 • Лете (DST) ИЛВ (UTC+3)

Панчешт (романски: Pânceşti) е општина во округот Бакау во Романија, во која живеат 4.311 жители. Комуната се состои од осум села.

Наводи[уреди | уреди извор]