Пемелте

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пемелте
Градски дел во Барби
Црквата во Пемелте
Црквата во Пемелте
Грб на Пемелте
Пемелте is located in Германија
Пемелте
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Барби
Основни податоци
Површина 12 км2
Надм. височина 49 м
Население 660  (31 декември 2006)
 - Густина 55 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 39249
Повик. бр. 039298
Портал www.stadt-barby.de/
gem/poemmelte.html
Местоположбата на Пемелте во рамките на округот Залцландкрајс
Местоположбата на Пемелте во рамките на округот Залцландкрајс
Координати 52°0′N 11°49′E / 52.000° СГШ; 11.817° ИГД / 52.000; 11.817Координати: 52°0′N 11°49′E / 52.000° СГШ; 11.817° ИГД / 52.000; 11.817

Пемелте (германски: Pömmelte) — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Барби.