Пелопонез (периферија)

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Coat of arms of Greece.svg
Периферија Пелопонез
Περιφέρεια Πελοποννήσου
Локација на периферијата Пелопонез во Грција
 
Главен град Триполи
Префектури Аркадија
Арголида
Коринтија
Лаконија
Месинија
Население 650.310 (2005)
Површина 15.490 km²
Густина 42 жители/km²
Податоци...
Портал www.peloponnisos.gr

Пелопонез (грчки: Πελοπόννησος), е периферија во јужна Грција. Се граничи со периферијата Западна Грција на север и со периферијата Атика на североисток. Провинцијата има површина од околу 15.490 km². Таа е дел од поголемиот полустров Пелопонез.

Управување[уреди]

Периферијата Пелопонез е поделена на пет префектури:

Поголеми заедници[уреди]