Пелопонез (област)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Пелопонез (периферија))
Прејди на: содржини, барај
Coat of arms of Greece.svg
Пелопонез
Περιφέρεια Πελοποννήσου
Областа Пелопонез во Грција
 
Главен град Триполи
Окрузи Аркадија
Арголида
Коринтија
Лаконија
Месинија
Население 650.310 (2005)
Површина 15.490 км²
Густина 42 жит/км²
Податоци...
Портал www.peloponnisos.gr

Пелопонез (грчки: Πελοπόννησος), е периферија во јужна Грција. Се граничи со периферијата Западна Грција на север и со периферијата Атика на североисток. Провинцијата има површина од околу 15.490 km². Таа е дел од поголемиот полустров Пелопонез.

Управување[уреди | уреди извор]

Периферијата Пелопонез е поделена на пет префектури:

Поголеми заедници[уреди | уреди извор]