Пелин Есмер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пелин Есмер

Пелин Есмер (роден 1972 година, Истанбул) — турска сценаристка и режисерка.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Пелин Есмер студирала антропологија на одделот за општествени науки на Универзитетот Богазичи во Истанбул. Таа го направил својот прв краток документарец Колексионку (Собирачот) за нејзиниот чичко Митхат Есмер, кој е исто така главен лик на нејзината прва фикција, 10 до 11 (2009). Нејзиното дело од 2005 година, Ојун, бил снимен во Арсланкај и ги документира напорите на група селанки кои создаваат претстава заснована на нивните животи.[2] Нејзиниот филм од 2012 година, Стражарска кула, добил пет награди, меѓу кои и за најдобра режија на филмскиот фестивал Златна топка во Адана.[3]

Филмографија[уреди | уреди извор]

 • 2002 Колексијонку: Собирачот (документарен филм)
 • 2005 Ојун (документарен филм)
 • 2009 од 10 до 11
 • 2012 Стражарска кула
 • 2017 Нешто корисно
 • 2019 Кралицата Лир

Награди[уреди | уреди извор]

 • Награда Јилмаз Гуни на филмскиот фестивал „Златна топка“ во Адана 2006 година (за Ојун)
 • Најдобар филм од регионот на Црното Море 2006 (за Ојун)
 • Најдобар филм и најдобро сценарио на филмскиот фестивал „Златна топка“ во Адана 2009 година (за 10 до 11)
 • Најдобар млад режисер од регионот на Блискиот Исток на Блиско источниот филмски фестивал во Абу Даби во 2009 (за 10 до 11)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 'Watchtower' director Pelin Esmer says contradictions make life more real“. Today's Zaman. November 21, 2012. Архивирано од изворникот на July 28, 2014.
 2. Spence, Louise; Navarro, Vinicius (2011). Crafting Truth: Documentary Form and Meaning. New Brunswick, N.J.: Rutgers University Press. стр. 64–65. ISBN 978-0-8135-4902-6.
 3. Dönmez-Colin, Gönül (2013). The Routledge Dictionary of Turkish Cinema. Routledge. стр. 158–159. ISBN 978-1-317-93726-5.

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]