Пелинковец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Домашно подготвен пелинковец

Пелинковецракија со пелин[1]. Од дамнешни времиња е познат како „растителен лековит ликер“. Се препознава по забележливиот горчлив вкус на пелин од кој и се произведува, со додаток на 26 различни лековити билки кои го обогатуваат со специфична арома и пријатен мирис. Ликерот содржи до 35% алкохол. Се пие изладен без лед, као аперитив пред и како дигестив по јадењето.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Пелинковец на семрежното место на ДРМЈ

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Домашен рецепт за пелинковец