Пеко Дапчевиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пеко Дапчевиќ
Peko Dapčević1.jpg
Фотографија од 1953
Родено имеПетар Дапчевиќ
ПрекариПеко
Роденјуни 25, 1913(1913-06-25)
Цетиње, Кралство Црна Гора
Починалфевруари 10, 1999(1999-02-10) (возр. 85)
Белград, Србија
ДржаваИнтернационални бригади
Југословенски партизани
Југословенска народна армија
Служба1937–1939
1941–1955
ЧинГенерал-полковник
ЕдиницаXV Интернационална бригада
Прв пролетерски корпус
Прва југословенска армија
Битки/војниШпанска граѓанска војна
Втора светска војна
ОдликувањаОрден на слободата
Народен херој
Херој на социјалистичкиот труд
Орден на национално ослободување
Орден на воено знаме
Орден на Кутузов, прва класа
Орден на Суворов, прва класа
Сопружник/циМилена Дапчевиќ

Петар „Пеко“ Дапчевиќ (25 јуни 1913 - 10 февруари 1999 година) бил југословенски комунист, кој се борел како доброволец во Шпанската граѓанска војна, се приклучил на партизанското востание во Црна Гора и станал командант на Југословенскиот 1-ви пролетерски корпус.

Дапчевиќ ги водел партизанските трупи кои заедно со Советската црвена армија под водство на генералот Владимир Жданов го ослободиле Белград на 20 октомври 1944 година. Тој бил првиот човек што бил прогласен за почесен граѓанин на Белград. Тој исто така бил еден од основачите на ФК Партизан, фудбалскиот дел на Спортското друштво Партизан.[1]

Во 1953 година, Дапчевиќ бил назначен за началник на Главниот штаб на Југославија, но бил деградиран како резултат на индиректно вклучување во проблемите на Милован Ѓилас со партијата.

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден во околината на Цетиње, познато како Љуботињ, неговиот татко Јован бил православен ѓакон. Тој имал една сестра по име Даница, која била наставник во државно училиште, и имал браќа Милутин (офицер во Кралската југословенска армија), Драгутин (мајор на југословенската армија) и Владо, кој бил револуционер, дисидент и антиревизионист.

Дапчевиќ починал на 85-годишна возраст во Белград .

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. cbnostalgija (2019-05-09). „Osnivači Partizana“. Crno-bela Nostalgija (српски). Посетено на 2019-08-03.