Пекиншки организационен комитет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Пекиншкиот организационен комитет, познат и по кратенката ПОК (BOCOG) е неформалното име на Пекиншкиот организационен комитет за Летните олимписки игри - 2008 во Пекинг. Претседател на ПОК е Лиу Ки.

Пекиншкиот организационен комитет има и меѓународен и домашен правен конзилиум, Morrison & Foerster и King & Wood посебно.

На 28 јануари, ПОК зема контрола над водената коцка.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. The Canadian Press, http://canadianpress.google.com/article/ALeqM5i2ZTVL6mANK18gKmLAsMjGbW1xAQ