Педро де Урсуа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Педро де Урсуа
Pedro de Ursua.jpg
Педро де Урсуа
Роден(а)1526
Базатан, Кралство Навара
Починал(а)1561
Карипско Море,
Ново Кралство на Гранада
Причина за смртубиен
НационалностНавар
ЗанимањеОсвојувач
Активен1545–1561
РаботодавачШпанска Круна
Познат(а) поучесник при пронаогање на Памплона

Педро де Урсуа (1526 – 1561) е шпански освојувач од Базтан во Навара.[1][2] Во Панама, Урсуа го угушил бунтот на Цимарон (бившиот роб). 

Заедно со Ортун Велазгуес де Веласко, Педро де Урсуа основал град на Памплона во, Колумбија, на 1 ноември, 1549.[3]

Урсуа подоцна го истражувал регионот на Амазон  за Ел Дорадо заедно со Лопе де Агире. Кога Урсуа не и дозволи на Агуировата љубовница да дојде на експедиција, Агуире договорил со друг службеник, Фернандо де Гузман, да се употреби ова одбивање како изговор за да започнат немири во кои ќе биде убиен Урсуа и запленети моќ.[4]

Педро де Урсуа во фикција[уреди | уреди извор]

Една верзија на приказната за Урсуа и Агире е прикажана во филмовите: Aguirre, der Zorn Gottes и  Ел Дорадо.

Романот Урсуа на Вилијам Оспина станал еден од главните изоври во врска со животот на Педро де Урсуа. Книгата содржи детали за животот на Урсуа и го прикажува општо животот во Новиот Свет, за време на средината на 16 век.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. William A. Douglass; Jon Bilbao (2005). Amerikanuak: Basques in the New World. University of Nevada Press. стр. 84. ISBN 978-0-87417-625-4.
  2. Elena Mampel González; Neus Escandell Tur (1981). Lope de Aguirre: Crónicas, 1559-1561. Edicions Universitat Barcelona. стр. 15. ISBN 978-84-85411-51-1.
  3. (шпански) Official website Pamplona
  4. Descendants of Juan de Ursúa

За понатамошно читање[уреди | уреди извор]

  • Galster, IngridGalster, Ingrid. 1996. Aguirre oder Die Willkür der Nachwelt. Die Rebellion des baskischen Konquistadors Lope de Aguirre in Historiographie und Geschichtsfiktion (1561–1992). Vervuert Verlag, Frankfurt am Main, ISBN 3-89354-075-X.3-89354-075-XGalster, Ingrid. 1996. Aguirre oder Die Willkür der Nachwelt. Die Rebellion des baskischen Konquistadors Lope de Aguirre in Historiographie und Geschichtsfiktion (1561–1992). Vervuert Verlag, Frankfurt am Main, ISBN 3-89354-075-X.
  • Galster, IngridGalster, Ingrid. 2011. Aguirre o La posteridad arbitraria. La rebelión del conquistador vasco Lope de Aguirre en historiografía y ficción histórica (1561-1992). Universidad Javeriana and Universidad del Rosario, Bogotá, ISBN 978-958-738-204-4.Universidad JaverianaGalster, Ingrid. 2011. Aguirre o La posteridad arbitraria. La rebelión del conquistador vasco Lope de Aguirre en historiografía y ficción histórica (1561-1992). Universidad Javeriana and Universidad del Rosario, Bogotá, ISBN 978-958-738-204-4.Universidad del RosarioGalster, Ingrid. 2011. Aguirre o La posteridad arbitraria. La rebelión del conquistador vasco Lope de Aguirre en historiografía y ficción histórica (1561-1992). Universidad Javeriana and Universidad del Rosario, Bogotá, ISBN 978-958-738-204-4.978-958-738-204-4Galster, Ingrid. 2011. Aguirre o La posteridad arbitraria. La rebelión del conquistador vasco Lope de Aguirre en historiografía y ficción histórica (1561-1992). Universidad Javeriana and Universidad del Rosario, Bogotá, ISBN 978-958-738-204-4.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Педро де Урсуа на Artehistora.com Архивирано на 17 јануари 2013 г.

  • (шпански)

Ел Asesinato де Педро де Ursua