Педро Роча (уругвајски фудбалер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Педро Роча во 1966

Педро Вирџилио Роча Франчети (3 декември 1942 – 2 декември 2013) бил уругвајски фудбалер кој одиграл 52 натпревари за репрезентацијата на Уругвај помеѓу 1961 и 1974 година.

Биографија[уреди | уреди извор]

Тој е единствениот играч кој настапил на четири последователни светски првенства за фудбалската репрезентација на Уругвај : 1962, 1966, 1970 и 1974 година. Играл и во Копа Америка во 1967 година.[1]

На клупско ниво тој го одиграл најголемиот дел од својата кариера за Пењарол и Саун Пауло во Бразил.

За време на неговиот престој во Пењарол, клубот освоил 8 титули во уругвајската лига (1959–1962, 1964, 1965, 1967, 1968), три Копа Либертадорес (1960, 1961, 1966) Копа Интерконтинентална во 1966 година и две во 1966 година. Копа Компетенца во 1964 и 1967 година.

Во 1970 година, Роча се приклучил на ФК Саун Пауло каде што му помогнал на тимот да го добие Кампеонато Паулиста во 1971 и 1975 година. Тој бил најдобар стрелец на првенството во 1972 година. Во 1977 година, неговата последна година со клубот станале национални шампиони за прв пат во својата историја.

Подоцна во кариерата играл за Коритиба каде го освоил шампионатот во Кампеонато Паранаенсе, Палмеирас и Бангу во Бразил. Неговите последни клубови биле Депортиво Неза и Монтереј во Мексико во 1979 и 1980 година.

Тој бил тренер на јапонскиот клуб од Џеј Лига Кјото Парпл Санга во 1997 година.

Тој боледувал од мезенцефалична атрофија, сериозна дегенеративна болест која влијаела на неговиот говор и движења, парализирајќи дел од неговото тело и врзувајќи го во инвалидска количка.[2] Тој починал на 2 декември 2013 година во Саун Пауло, еден ден пред да наполни 71 година.[3]

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Меѓународен[уреди | уреди извор]

Настапи и голови по репрезентација и година
Репрезентација година Апликации Голови
Уругвај [4] 1961 година 1 0
1962 година 5 0
1963 година 2 0
1964 година 0 0
1965 година 9 5
1966 година 7 1
1967 година 10 8
1968 година 8 1
1969 година 5 1
1970 година 2 1
1971 година 0 0
1972 година 0 0
1973 година 0 0
1974 година 3 0
Вкупно 52 17

Менаџерска статистика[уреди | уреди извор]

Почести[уреди | уреди извор]

Пењарол

Саун Пауло

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Copa América 1967. rsssf (2014-05-15). Retrieved on 2016-07-22.
  2. „Al cumplir 70 años, San Pablo inició campaña para mejorar la situación de Rocha“ [At age 70, San Pablo begins campaign to improve Rocha's situation] (шпански). Tenfield. 9 December 2012.
  3. „Ídolo do São Paulo e do Uruguai, Pedro Rocha morre aos 70 anos“ [Idol of São Paulo and Uruguay, Pedro Rocha dies at 70] (португалски). Sportv. 2 December 2013.
  4. „Pedro Rocha - AUF“. Посетено на 21 February 2022.
  5. Osvaldo José Gorgazzi; José Luis Pierrend; Martín Tabeira (1999). Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation (RSSSF) (уред.). „Supercopa 1969“. Посетено на 19 August 2011.