Пајаци-стругари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пајаци-стругари
Spider March 2008-1.jpg
Пајак-стругар чека плен
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Членконоги
Класа: Пајаковидни
Ред: Пајаци
Семејство: Раковидни пајаци
Род: Xysticus
L. Koch, 1835
Видови

X. abditus
X. cristatus
X. croceus
X. erraticus
X. humilis
X. lanio
X. triguttatus
X. ulmi
 стотици други

Пајаците-стругари[1] (науч. Xysticus) се род на раковидни пајаци. Имаат темнокафеава или црвено-кафеава боја и честопати се среќаваат во треви и на дрвјата. Иако се слични на цветните пајаци, овие имаат пократки и поробусни нозе и се прошарани на стомакот. Се движат бавно и ловат сместени на прометни места зграпчувајќи други членконоги инсекти што ќе поминат покрај нив.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Името на родот е изведено од старогрчкиот корен ксист = „струган, стругар“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]