Прејди на содржината

Пашканат (род)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пашканат
Пашканати
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евдикоти
Нерангирано: Астериди
Ред: Штитовидни
Семејство: Штитоцветни
Род: Пашканат
L.
Видови

14

Пашканат (науч. Pastinaca) — род на цветни растенија од семејството штитоцветни (Apiaceae). Содржи вкупно 14 вида, од кои стопански значаен е обичниот пашканат (Pastinaca sativa) со потекло од средна Европа.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Пашканат“, „Македонска енциклопедија. Скопје: МАНУ. 2009. стр. 1123.
  • Pan Zehui & Mark F. Watson: in Flora of China, Volume 14, S. 193: Pastinaca

Надворешни врски[уреди | уреди извор]