Прејди на содржината

Пашин мост

Координати: 40°12′0″N 21°28′59.9″E / 40.20000° СГШ; 21.483306° ИГД / 40.20000; 21.483306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пашин мост
Γέφυρα του Πασά
Координати40°12′0″N 21°28′59.9″E / 40.20000° СГШ; 21.483306° ИГД / 40.20000; 21.483306
ПреминуваБистрица
МестоСувин, Гребенско, Егејска Македонија
Особености
Видлачен
Материјалкамен
Распони8
Историја
Завршен1690
Местоположба
Карта

Пашин мост (грчки: Γέφυρα του Πασά) — стар камен мост во Гребенско, Егејска Македонија. Ја преминува реката Бистрица во месноста Мостови кај гребенското село Сувин. Изграден е во 1690 г.[1] Зачувани се 6 главни лакови и 2 споредни.[2]

Во 1990 г. мостот е прогласен за споменик на културата.[2]

  1. „Γεφύρι Του Πασά“. Τα Πέτρινα Γεφύρια της Ελλάδος. Посетено на 31 март 2022.
  2. 2,0 2,1 „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/Φ36/6303/149/25-4-1990 - ΦΕΚ 358/Β/18-6-1990“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2020-08-06. Посетено на 15 август 2015.