Пафаншки јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пафаншки јазик
Застапен воМикронезија
ПодрачјеКаролински Острови
Говорници(1.320 во 1989 г.)[1]
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3pfa

Пафаншкиот јазик (Pááfang) е микронезиски јазик кој се зборува во Микронезија. Според податоците од 1989 година јазикот го зборуваат 1320 жители.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Пафаншки јазик - Ethnologue (XVI изд, 2009)
  2. Пафаншки на Ethnologue

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]