Пафаншки јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пафаншки јазик
Застапен воМикронезија
ПодрачјеКаролински Острови
Говорници(1.320 во 1989 г.)[1]
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3pfa

Пафаншкиот јазик (Pááfang) е микронезиски јазик кој се зборува во Микронезија. Според податоците од 1989 година јазикот го зборуваат 1320 жители.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]