Паул Мај

Од Википедија — слободната енциклопедија

Паул Мај, познат и како Пол Остерермар (роден на 8 мај 1909 во Минхен - починал на 25 февруари 1976 во Таукирхен во близина на Минхен) бил германски филмски режисер, уредник на филмови, сценарист и продуцент на играни филмови. Паул Мај изрежирал 40 филмови. Бил активен помеѓу 1935 и 1972.

Животопис[уреди | уреди извор]

Паул е син на филмскиот продуцент Питер Остермаер и неговата сопруга Олга, родена како Вернард. Тој го посетувал Стејт департментот за фотографија и работел во фотокопир. Голем број на познати глумци играле улоги во неговите филмови, како што се Маргарет Хаген, Едит Шулце-Веструм, Герт Фробе, Јоаким Хансен, Јоаким Фуксбергер, Ерих Шеллоу, Пол Едвин Рот, Алберт Ливен, Ханс Нилсен, Елен Швиер, Ханзорг Фелми, Густав Кнут, Хелен Вита, Вернер Ливен, Армин Дален, Ханс Песенбахер, Антје Вајсгербер, Гермејн Дамар, Кристијан Мајбах и Лиане Хиелшер.

Од 1964 година Мај работел исклучиво само за телевизија. Во првиот брак, режисерот бил во брак со глумицата Херта фон Валтер, втора жена му била глумицата Анелис Реинхолд и трета сопруга на сценаристот му била Иле Готтлфт. Уметникот бил погребан на шумските гробишта во Минхен.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]