Прејди на содржината

Паул Герхард

Од Википедија — слободната енциклопедија

Пол Герхард (12 март 1607 - 27 мај 1676 година) — германски теолог, лутерански министер и химнодист.

Животопис[уреди | уреди извор]

Герхард е роден во семејство од средна класа во Грфенхаичен, мал град помеѓу Хале и Витенберг . На возраст од петнаесет години, тој влегол во Фурстенсхул во Грима. Училиштето било познато по својата побожна атмосфера и строга дисциплина. Училиштето се затворило во 1626 година кога чумата дошла во Грима, но Пол остана и дипломирал од таму во 1627 година. Во јануари 1628 година се запишал на Универзитетот во Витенберг. Таму, особено наставници имале влијание врз него: Пол Рабер и Jacејкоб Мартини. И двајцата биле стабилни Лутеранци, промовирајќи ги неговите учења не само во училницата, туку во проповеди и химни. Особено, Робер често ги земал своите проповедни текстови од химни. На овој начин Герхард се научил на употреба на химна како средство за пастирска грижа и инструкции.

Пол Герхард, посмртно портрет околу 1700 година од црквата во Лобен (Спирвалд)