Паулус Кал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Паулус Кал
Paulus Kal.png
Роден/аоколу 1420 г.
Динголфинг, Германија
Починат/апо 1485 г.
Занимањемечувалски мајстор
Значајни дела

Паулус Кал (герм. Paulus Kal) бил германски мечувалски мајстор од XV век. Во 1460 напишал борбен прирачник во кој го обработува мечувалството (Cgm 1507, 95 фолии).

Литература[уреди | уреди извор]

  • Christian Henry Tobler, In Service of the Duke: The 15th Century Fighting Treatise of Paulus Kal, Chivalry Bookshelf (2006) [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]