Пат на романиката

Од Википедија — слободната енциклопедија
Знак за патот во Гернроде

Пат на романиката (германски: Straße der Romanik) — пејзажен пат во германската сојузна покраина Саксонија-Анхалт.[1]

Патеката започнува да го формира обликот на осмица, со северниот и јужниот дел, како и градот Магдебург во нејзиниот центар, поврзувајќи ги селските цркви, манастири, катедрали и замоци изградени помеѓу 950 и 1250 и кои со тоа ја претставуваат појавата на христијанството во овој дел на Германија. Нивната романска архитектура (романика) може да се препознае по нивните аглести облици и окружните лакови на прозорците и вратите, како што е покажано на официјалните знаци за Патот на романиката. Како и останати романски станици, има попатни станици, каде што може да се видат други села и црква.

Поголеми места на интерес[уреди | уреди извор]

Магдебуршката катедрала
Халденслебен: Нордхузен, црковни урнатини
Катедрала во Халберштат
Опатија Мемлебен, крипта
Манастирска црква во Хамерслебен

Магдебург[уреди | уреди извор]

  • Катедрала
  • Манастир Unser Lieben Frauen
  • Црква Свети Петар
  • Црква Свети Себастијан

Северен дел[уреди | уреди извор]

Јужен дел[уреди | уреди извор]

За поттикнување и поддршка на економија долж Патот на романиката во областа на Саксонија-Анхалт се спроведува натпревар за наградата за романика вредна 10.000 евра.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Straße der Romanik. Accessed on 16 Jan 10.
  2. „Verleihung des Romanikpreises 2007 in Havelberg“. anhaltweb.de. 11 мај 2008. Архивирано од изворникот на 2015-04-18. Посетено на 2 мај 2009.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]