Патрик Tишлер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Патрик Тишлер (роден на 30 јули 1991) — унгарски фудбалер кој во моментов игра за ФК Ујпешт.

Тој го имаше своето деби за МТК во сезоната 2008/09 [1] и се приклучи на Олдам на позајмица во 2009 година [2] како дел од договорот помеѓу Олдам, МТК и Ливерпул . Тој се приклучи на новиот клуб за развој на клубот.[3] Тој беше даден на бр. 34 број на екипа и беше именуван како замена за првиот тим во повеќе наврати. Во февруари 2010 година се вратил во МТК по прекинот на неговиот кредитен период.[4]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Тишлер ја претставува Унгарија на меѓународно ниво како под-19 [5] и помалку од 21 играч.

Клуб статистика[уреди | уреди извор]

Клуб Сезона Лига Куп Лига Куп Европа Вкупно
Наст Голови Наст Голови Наст Голови Наст Голови Наст Голови
МТК
2007–08 0 0 0 0 1 0 0 0 1 0
2008–09 1 1 1 1 3 0 0 0 5 2
2009–10 3 0 0 0 0 0 0 0 3 0
2010–11 30 12 5 1 1 0 0 0 36 13
2011–12 25 15 6 4 6 2 0 0 37 21
2012–13 29 7 1 0 2 0 1 0 33 7
Вкупно 88 35 13 6 13 2 1 0 115 43
Пушкаш
2013–14 28 9 1 0 5 1 34 10
2014–15 30 15 3 7 4 2 37 24
2015–16 18 3 2 1 20 4
2016–17 32 15 2 3 34 18
Вкупно 108 42 8 11 9 3 0 0 125 56
Видеотон
2015–16 11 2 1 0 0 0 12 2
Вкупно 11 2 1 0 0 0 0 0 12 2
Ујпест
2017–18 27 4 9 10 36 14
2018–19 5 0 0 0 3 0 8 0
Вкупно 32 4 9 10 0 0 3 0 44 14
Будимшта Хонвед
2018–19 11 1 3 3 0 0 14 4
Вкупно 11 1 3 3 0 0 0 0 14 4
Кариера вкупно 250 84 34 30 22 5 4 0 310 119

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://bol.worldfootball.net/spieler_profil/patrick-tischler_2/2/
  2. „Overseas signings hungry to succeed“. www.oldham-chronicle.co.uk. Посетено на 2009-10-13.
  3. „Latics introduce a new development squad“. Oldham Athletic. Архивирано од изворникот на 5 September 2012. Посетено на 31 October 2010.
  4. „Hungarians cut short trial spell“. www.oldham-chronicle.co.uk. Посетено на 31 October 2010.
  5. http://www.uefa.com/competitions/under19/fixturesresults/round=15217/match=304570/report=rp.html

Надворешни врски[уреди | уреди извор]