Патрик Фанк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Патрик Фанк

Патрик Кристијан Фанк (роден на 11 февруари 1990) е германски фудбалер кој игра како дефанзивен играч од средниот ред за VfR Aalen . [1] Тој е брат на Мариус Фанк . [2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Фанк ја започнал својата кариера во ФВ 08 Унтеркочен и подоцна се приклучил на СВ Ебнат. Тој бил набљудуван од ССВ Улм 1846 година . По неколку години со SSV Ulm 1846 тој се преселил во младинскиот тим на VfB Штутгарт во летото 2002 година.

Во јули 2011 година, Фанк бил позајмен во ФК Сент Паули до јуни 2013 година.[3][4]

Во сезоната 2014-15, Фанк се преселил во СВ Веен Визбаден.[5]

Интернационално[уреди | уреди извор]

Тој бил член на Германија У-21.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Patrick Funk“ (German). kicker.de. конс. 22 July 2018. 
  2. „Auf dem Sprung“. vfb.de (German). VfB Stuttgart. 31 January 2015. конс. 3 August 2015. 
  3. „Patrick Funk zum FC St. Pauli“. FC St. Pauli. 13 June 2011. Архивирано од изворникот на 3 October 2011. конс. 13 June 2011. 
  4. „Patrick Funk on loan to FC St. Pauli“. VfB Stuttgart. 13 June 2011. конс. 16 June 2011. 
  5. „Klasse! Patrick Funk jetzt ein Rot-Schwarzer“. svwehen-wiesbaden.de (German). SV Wehen Wiesbaden. 14 May 2014. конс. 14 May 2014.