Патрик Бреј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Патрик де Карваhoо Бреј (5 јуни 1997 година), едноставно познат како Патрик Бреј, е бразилски професионален фудбалер, кој игра како лев бек за Крузеиро .

Кариера[уреди | уреди извор]

Бреј ја започнал својата кариера во Вила Нова во Гојаш каде играл три сезони. Со клубот, Бреј го освоил Кампеонато Бразилеиро Серие Ц во 2015 година и бил вицешампион на Кампеонато Гојано во 2017 година . Тој имал позајмица со Гоињанија во втората половина на 2017 година, натпреварувајќи се во втората лига на Кампеонато Гојано. [1] Во декември 2017 година, тој се преселил во клубот Тупи да го игра „ Кампеонато Минеиро“ во 2018 година. Бреј и неговиот клуб стигнале до полуфиналето на шампионатот и биле поразени (и следствено елиминирани) од Крузеиро со резултат од 3-1. Поради неговите многу пофалени настапи во Кампеонато Минеиро, тој потпишал со самиот Крузеиро на 10 април 2018 година. [2] [3]

На 13 јуни 2018 година, Бреј дебитирал за Крузеиро во ремито 1-1 против Парана Клуб . Тој влегол во игра во 57-та минута заменувајќи го играчот од средината Федерико Манкуело . На овој конкретен натпревар, Бреј играл како лев играч во средината (што не е неговата оригинална позиција) и одлично извел пенал што го навел Крузеиро да го изедначи натпреварот. Оттогаш, тој бил користен од тренерот Мано Менезес претежно како играч за средината. [4] [5]

На 1 февруари 2019 година, тој бил претставен од Коритиба, потпишан на позајмица за сезоната 2019 . [6]

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Настапи и голови по клуб, сезона и натпреварување
Клуб Сезона Лига Државна лига Копа до Бразил Интернационално Друго Вкупно
Дивизија Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови
Вила Нова 2015 година Сери Ц. 9 0 - - - - 9 0
2016 година Серие Б. 5 0 5 0 4 0 - - 14 0
2017 година Серие Б. 0 0 7 0 0 0 - - 7 0
Вкупно 14 0 12 0 4 0 - - 30 0
Гоиња (заем) 2017 година Гојано 2 - 4 0 - - - 4 0
Тупи 2018 година Минеиро - 12 1 - - - 12 1
Крузеиро 2018 година Серие А. 6 0 0 0 0 0 0 0 - 6 0
Коритиба (заем) 2019 година Серие Б. 7 0 7 0 0 0 - - 14 0
Кариера Вкупно 27 0 35 1 4 0 0 0 - 66 1

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. See match sheets at www.fgf.esp.br:, ,,
  2. Guimarães, Guilherme; André, Henrique. „Cruzeiro contrata Patrick Brey, lateral-esquerdo destaque do Tupi no Campeonato Mineiro“. Hoje em Dia. Посетено на 18 November 2018.
  3. Mattar, Tiago; Galvão, Paulo. 'Sincerão' e sonhador, Patrick Brey surpreende na chegada ao Cruzeiro: 'Quero me tornar o melhor lateral do mundo'. Super Esportes. Посетено на 18 November 2018.
  4. „Paraná vs. Cruzeiro 1 - 1“. Soccer Way. Посетено на 18 November 2018.
  5. Amaral, Thaynara. „Nova posição, estreia e espectativas: Patrick Brey analisa início no Cruzeiro“. GloboEsporte.com. Посетено на 18 November 2018.
  6. „Após dicas de Rafinha e Robinho, Patrick Brey chega ao Coritiba em busca de sequência inédita“ (португалски). Globo Esporte. 1 February 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]