Патков (Зволењ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Патков
село
ДржаваПолска Полска
ВојводствоМазовско
ОкругЗволењ
ОпштинаПолична

Патков (полски: Patków) е село во општина Полична, во рамките на округот Зволењ, Мазовско Војводство, во средишниот дел на Полска.[1] Патков се наоѓа на околу 4 километри западно од Полична, 11 kм (7 ми) јужно од Зволењ, и 95 kм (59 ми) југоисточно од Варшава.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Central Statistical Office (GUS) – TERYT (National Register of Territorial Land Apportionment Journal)“ (полски). 2008-06-01.

Поврзано[уреди | уреди извор]