Прејди на содржината

Патернион

Координати: 46°43′N 13°38′E / 46.717° СГШ; 13.633° ИГД / 46.717; 13.633
Од Википедија — слободната енциклопедија
Патернион
Црква Свети Патернион
Грб на Патернион
ДржаваАвстрија
ПокраинаКорушка
ОкругФилах-Ланд
Управа
 • ГрадоначалникАлфонс Арнолд (SPÖ)
Површина[1]
 • Вкупна105,49 км2 (4,073 ми2)
Надм. вис.&10000000000000519000000519 м
Население (2018-01-01)[2]
 • Вкупно5.819
 • Густина0,55/км2 (1,4/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код9711
Area code04245
Мреж. местоwww.paternion.at

Патернион е пазарен град во областа Филах-Ланд во австриската држава Корушка. Сместен е во долината Драва на 18 километри (11 милји) на северозапад од градот Филах.

Географија[уреди | уреди извор]

Патернион е поделен во шест катастарски заедници (катастарски општини): Feistritz an der Drau, Kamering, Kreuzen, Nikelsdorf, Paternion и Rubland.

Историја[уреди | уреди извор]

Населено уште од времето на халстатската култура, ова место за првпат се споменува како Свети Патернијан во едно дело од 1296 година, именувано по Свети Патернијан, епископот од Фано, бидејќи областа јужно од Драва тогаш припаѓала на Акхилеријската патријаршија.[3] Во 1530 година, Патернион ги добил пазарните права од надвојводата Фердинанд Први од Австрија. Со процент од околу 30%, општината денес е еден од центрите на протестантизмот во Корушка.

Замокот Патернион бил дел од Господарството на Патернион (Herrschaft Paternion), заедно со замоците во Полан и Кројцен и 8.800 хектари шуми. Кон крајот на 19 век тие преминале од сопствеништво на грофовите Видман-Рецонико на грофот Пјеро Фоскари од Венеција, и сè уште се во сопственост на семејството Фоскари-Видман-Рецонико.

Политика[уреди | уреди извор]

Места во општинското собрание (Гемајндерат) од изборите во 2009 година:

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Dauersiedlungsraum der Gemeinden Politischen Bezirke und Bundesländer - Gebietsstand 1.1.2018“. Статистика Австрија. Посетено на 10 март 2019.
  2. „Einwohnerzahl 1.1.2018 nach Gemeinden mit Status, Gebietsstand 1.1.2018“. Статистика Австрија. Посетено на 9 март 2019.
  3. de:Paternion

Надворешни врски[уреди | уреди извор]