Пастичото

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пастичото
Пастичото исполнето со рикота
Пастичото исполнето со рикота
Други имињаПусти
ВидПециво
Земја на потеклоИталија
Регион или државаАпулија
Создадена одАндреа Аскалоне
Температура на послужувањетопли
ВаријантиРазлични филови
Cookbook: Пастичото на Викикниги 

Пастичото е вид исполнето италијанско пециво. Во зависност од регионот, се полнат или со сирење рикота или со крем од јајца според традицијата.[1]

Тие се приближно 1 см во обем.[2] Пастичото највообичаено се служат како појадок, но сепак може да се јадат и во текот на целиот ден.[3][4] Во Апулија, тие се традиционални пецива.[2] Според голем број извори, пастичотите треба да се јадат додека се топли.[3] [5]

Состав[уреди | уреди извор]

Пастичоти полнети со крем
Пастичиоти

Тесто[уреди | уреди извор]

Тестото за пециво со кратка кора што се користело порано за правење пастичиоти првично било направено со свинка маст. Во модерните рецепти наместо тоа се користи путер, иако тоа ја менува текстурата на кората.[4][6] Се нанесуваат јајца на врвот на секое пециво пред печењето.

Полнења/Филови[уреди | уреди извор]

Полнењата на патичоти го вклучуваат традиционалниот крем со вкус на лимон[5] или рикота,[2] и други филови како што се крем од бадеми, чоколади, ф'стаци или ванила, овошје, или Нутела.[3][4][6] Најредок фил е со мелено телешко месо и бадеми, омилен во сицилијанскиот град Пати.[7] Тие се слични на мароканската пастила која исто така прави комбинација на фил од месо со прелив од шеќер. Пастичотите исполнети со крем се класичен вид во Апулија,[6] особено во провинцијата Лече, каде пастичотото е стандарден колач.[5][8] Во Сицилија најомилен вид на исполнето пастичото е филот со рикота. Во југозападна Италија, во Неапол и помеѓу Апулија и Сицилија, типичните филови се со крем и цреши, а оваа варијација на фил е наречена пастичото наполетано.[9] Во Соединетите Држави може да се најдат и филови со крем и рикота.[2][10]

Историја[уреди | уреди извор]

Андреа Аскалоне, готвач во градот Галатина, во близина на Лече, се смета за пронаоѓачот на пастичоти. Тој во 1745 година користел состојки преостанати од тортите со цел да создаде помала торта. Сепак, неодамнешни студии покажуваат дека семејството Аскалоне не било присутно во Галатина пред 1787 година.

Достапност[уреди | уреди извор]

Пастичоти се продаваат во пекари, барови, кафулиња и ресторани во јужна Апулија.[5][6] Најчесто се достапни во италијанско-американските пекари во Соединетите Држави, заедно со други италијански колачи како што се каноли и сфољатела.[11]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. D'Imperio, Chuck (Apr 30, 2015). „Pusties“. Taste of Upstate New York: The People and the Stories Behind 40 Food Favorites. Syracuse University Press. стр. 65–68. ISBN 9780815653233.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Lombardo, Calogero (2002). Altavilla, Sicily: Memories of a Happy Childhood. Legas Publishing. стр. 147–8. ISBN 978-1-881901-36-5.
 3. 3,0 3,1 3,2 Massa-Langlois, Grace (2012). Grace's Sweet Life: Homemade Italian Desserts from Cannoli, Tiramisu, and Panna Cotta to Torte, Pizzelle, and Struffoli. Ulysses Press. стр. 126. ISBN 978-1-61243-024-9.
 4. 4,0 4,1 4,2 Bieder, Daniela (8 September 2015). „Pasticciotto – well invested calories“. Wall Street International. Посетено на 10 October 2015.
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 Ersetti, Dario. „Pasticciotto, a delight from Salento“. BridgePugliaUSA.it. Посетено на 10 October 2015.
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 Socratous, Georgie. „Mini Pasticciotto“. Jamie Magazine. Jamie Oliver. Архивирано од изворникот на 2015-09-06. Посетено на 10 October 2015.
 7. „Patti“. PattiTindari.com (италијански). Посетено на 10 October 2015.
 8. „Pasticciotto Recipe“. Pizzacappuccino. 2021-10-16. Посетено на 28 November 2022.
 9. Terti, Luca (2014). Le torte più buone – I segreti del pasticciere: Dolci semplici e veloci, come in pasticceria. eCucina. стр. 76. ASIN B00NUHITUS.
 10. Browne, Rick (2013). A Century of Restaurants: Stories and Recipes from 100 of America's Most Historic and Successful Restaurants. Andrews McMeel Publishing. стр. PT641. ISBN 978-1-4494-0783-4.
 11. Klimovich Harrop, JoAnne (29 July 2014). „Satisfy your sweet tooth in Pittsburgh with treats from ethnic bakeries“. Pittsburgh Tribune-Review. Посетено на 10 October 2015.