Паскал Брејер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Паскал Брејер
Pascal breier.jpg
Лични податоци
Положба Forward
Клупски податоци
Сегашен клуб Hansa Rostock
Број 39


* Настапи (Голови)

Паскал Брејер (роден на 2 февруари 1992) е германски фудбалер кој игра за Ханза Росток .

Брејер го направил своето деби за VfB Штутгарт II во 3. Лига на 16 октомври 2010 година. Тој на 28 јуни 2011 година го потпишал професионалниот договор до јуни 2015 година со VfB Штутгарт . [1] На 16 август 2012 година тој бил позајмен во Sonnenhof Großaspach до декември 2012 година. [2]

Во сезоната 2015-16 се вратил во Зоненхоф Гросшапах. [3] Во август 2016 година се вратил во ВФБ Штутгарт II. [4] Брејер го направил своето деби за екипата на Бундеслигата на ВФБ Штутгарт на 19 декември 2017 во DFD-Pokal 2017-18 против 1. ФСВ Мајнц 05 . На 1 јануари 2018 година, Брејер се преселил во ФК Ханза Росток . [5]

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Од натпреварот одигран 10 март 2018 година [6]
Клуб Сезона

Лига[уреди | уреди извор]

DFB-Pokal Друго Вкупно
Дивизија Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови
Штутгарт 2 2010–11 3. Liga 9 1 9 1
2011–12 19 0 19 0
2012–13 22 2 22 2
2013–14 26 8 26 8
2014–15 31 3 31 3
Вкупно 107 14 0 0 107 14
Sonnenhof Großaspach (loan) 2012–13 Regionalliga Südwest 17 5 1 0 18 5
Sonnenhof Großaspach 2015–16 3. Liga 32 11 32 11
2016–17 4 0 4 0
Вкупно 36 11 0 0 0 0 36 11
Штутгарт 1 2016–17 Regionalliga Südwest 26 10 26 10
2017–18 22 12 22 12
Вкупно 48 22 48 22
Штутгарт 2017–18 Бундеслига 0 0 1 0 1 0
Ханза Росток 2017–18 3. Liga 8 3 8 3
Вкупно во кариера 216 55 2 0 0 0 218 55

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Vertrag vorzeitig verlängert“. vfb.de (German). VfB Stuttgart. 28 June 2011. конс. 16 August 2012. 
  2. „Ausleihe von Pascal Breier“. vfb.de (German). VfB Stuttgart. 16 August 2012. конс. 16 August 2012. 
  3. „Breier kehrt in den Fautenhau zurück“. sg94.de (German). SG Sonnenhof Großaspach. 26 June 2015. конс. 26 June 2015. 
  4. „Pascal Breier kehrt zurück“. vfb.de (German). VfB Stuttgart. 25 August 2016. конс. 25 August 2016. 
  5. „Pascal Breier wechselt zu Hansa Rostock“. vfb.de (German). VfB Stuttgart. 29 December 2017. конс. 29 December 2017. 
  6. Паскал Брејер на soccerway . Retrieved 14 March 2018.