Партија на слободните граѓани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Партија на слободните граѓани
Strana svobodných občanů
ВодачТомаш Пашонк
Основана14 февруари 2009 г.
Бои     Зелена
Комора на пратеници на Чешка
0 / 200
Сенат на Чешка
0 / 81
Европски парламент
1 / 21
Регионални совети
2 / 675
Локални совети
76 / 62.121
Знаме
www.svobodni.cz

Партијата на слободните граѓани (на чешки: Strana svobodných občanů) е политичка партија во Чешката Република.