Партизани (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Партизани“
РежисерСтоле Јанковиќ
ПродуцентМомчило Додочиќ
СценаристХауард Берк
НастапуваатРод Тејлор
Адам Вест
Бриони Фарел
Велимир Бата Живоиновиќ
Петер Карстен
Жанрпартизански
МузикаВојкан Борисављевиќ
КинематографијаБожидар Милетиќ
МонтажаИванка Вукасовиќ
ДистрибутерАвала филм
Noble productions USA
Премиера1974
Времетраење100 минути
ДржаваСФР Југославија
Јазиксрпскохрватски

Партизаниамериканско - југословенски партизански филм снимен во 1974 година во режија на Столе Јанковиќ. Постои и истоимена ТВ-серија.

Содржина[уреди | уреди извор]

Дејството се одвива со почетокот на војната, во 1941 година, партизаните Марко и Брка го водат својот одред од битка во битка, напаѓајќи германски транспортери, ослободувајќи заробени Евреи, напаѓајќи и саботирајќи фабрики. Марко (Род Тејлор) се вљубува во Еврејката Ана (Бриони Фарел), во која е вљубен и германскиот капетан Курт Келер (Адам Вест), кој на сите начини се обидува да ја најде неа, и конвојот Евреи кои беа „киднапирани“ од партизаните. Заплетот на филмот кулминира со убиството на Брка (Велимир Бата Живојиновиќ) од страна на четниците и во борба на крајот, каде Германците решени да ги уништат партизаните, ги напаѓаат со конвој од тенкови. Ранетите партизани се префрлени во Босна од Србија, а Марко и другите партизани кои го чувале нивното повлекување, со херојска смрт загинале пред германската армија.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Род Тејлор Марко
Адам Вест Курт Келер
Бриони Фарел Ана Клајц
Велимир Бата Живоиновиќ Брко
Петер Карстен Полковник Хенке
Оливера Катарина Мила
Бранко Плеша Генерал Штајгер
Маринко Шебез Селе
Јанез Врховец Полковник Хофман
Драгомир Фелба Чича
Гизела Вуковиќ Учителката
Цане Фирауновиќ Поручник Шулер
Јован Јаниќијевич Бурдуш Мачек
Драгомир Чумиќ Иван
Зоран Стојиљковиќ Германски офицер
Драгомир Станојевиќ Германец
Предраг Милинковиќ Еврејски бегалец

Музика[уреди | уреди извор]

Музиката во филмот (Епопеја на партизаните) е всушност изменета верзија на „Одисеја“ на Лео Мартин.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]