Партеш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Партеш
Општина Партеш
Село и општина
Parteš
Partesh
Црква Св. Троица во Партеш
Црква Св. Троица во Партеш
Партеш is located in Косово
Партеш
Партеш
Локација во Косово
Координати: 42°24′07″N 21°26′01″E / 42.40194° СГШ; 21.43361° ИГД / 42.40194; 21.43361Координати: 42°24′07″N 21°26′01″E / 42.40194° СГШ; 21.43361° ИГД / 42.40194; 21.43361
Држава Косово
ОкругГнилане
Население
 • Село и општина1,787
 • Градскo478
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Мреж. местоOfficial website

Партеш е село и општина во округот Гнилане во југоисточниот дел на Косово. Се состои од 3 села, а за седиште на општината е избрано селото Партеш со 478 жители.