Парламентарни избори во Шри Ланка (2010)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
2004 Шри Ланка
14 Парламентарни избори во Шри Ланка
255
8 април 2010

Обединета народна слободна алијанса

Прва партија Втора партија
Mahinda Rajapaksa 2006.jpg 100px
Лидер Махинда Раџапакса Ранил Викремасинге
Партија Обединета народна слободна алијанса Обединет национален фронт
Лидер до n/a


Последни избори 105 м, 45.60% 82 м, 37.83%
Освоени места 144 60
Разлика  + 39 − 22
Број на гласови 4,846,388 2,357,057
Процент 60.33% 29.34%
Трета партија Четврта партија
align="center" style="border-bottom:6px solid Шаблон:Тамилска национална алијанса/meta/color;"| 105px align="center" style="border-bottom:6px solid Шаблон:Демократска национална алијанса)/meta/color;"| Sarath Fonseka portrait.jpg
Лидер Раџаваротиам Сампантан Сарат Фонсека
Партија [[Тамилска национална алијанса|Шаблон:Тамилска национална алијанса/meta/shortname]] [[Демократска национална алијанса)|Шаблон:Демократска национална алијанса)/meta/shortname]]
последни избори 22 м, 6.84% -
Освоени места 14 7
Разлика  − 8 + 7
Народни гласови 233,190 441,251
Процент 2.90% 5.49%
Парламентарни избори во Шри Ланка (2010)

Победник на изборите. ОНСАплаво, ОНФ возелено и ТНА вожолто.

Парламентарните избори во Шри Ланка се одржале на 8 април и 20 април 2010 година. Граѓаните кои имале право на глас избрале вкупно 255 пратеници[1]. Право на глас имале 14,088,500 граѓани на земјата кои гласале на вкупно 11.102 избирачки места. Изборите биле првите по завршувањето на граѓанската војна во земјата.

Главните партии кои се бореле за мнозинство во парламентот биле партијата на претседателот Махинда Раџапакса, Обединета народна партија за слободна алијанса. Главна опозициска партија била Партијата на Обединетите нации на Сарат Фонсека. Според очекувањата, партијата на претседателот освоила мнозинство во парламентот со 144 пратенички места. Најголемата опозициска партија освоила 60 места..[2][3] Партијата на претседателот сепак успеала да обезбеди двотретинско мнозинство, потребно за промена на уставот.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „6th Parliament Dissolved“. News and Events. Parliament of Sri Lanka. 10 февруари 2010. http://www.parliament.lk/news/ViewNews.do?recID=NWS1782. конс. 13 февруари 2010. 
  2. Sirilal, Ranga. „Sri Lanka ruling party records landslide win at polls“. Montrealgazette.com. http://www.montrealgazette.com/news/Lanka+ruling+party+records+landslide+polls/2930916/story.html. конс. 21 април 2010. 
  3. „Department of Election“. Slelections.gov.lk. http://www.slelections.gov.lk/parliamentary_elections/AICOM.html. конс. 21 април 2010. 
  4. Sri Lanka ruling party wins majority in parliament, BBC News, 9 април 2010  Check date values in: |date= (помош)