Парк на поезијата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Парк на поезијата
Парк на поезијата.jpg
Карта
ВидУрбан парк
МестоСтруга, Македонија
Површина7,500 м2
СопственикCoat of arms of Struga Municipality.svg Струга
СтатусОтворен

Парк на поезијатаградски парк сместен во југот на Струга, покрај реката Црн Дрим.

Историја[уреди | уреди извор]

Во август 2014 година, било планирано подновување на паркот со пари од Министерството за култура.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Реконструкција на Паркот на поезијата во Струга“. Министерство за култура. 26 август 2012. Архивирано од изворникот 2022-11-10. Посетено на 10 ноември 2022.